Çapulfest aileleri bir araya getirdi
15.9.2013
Nilüfer Halk Forumu tarafından Bursa 3 Fidan Parkı'nda da düzenlenen Çapulfest mücadeleleriyle tüm topluma örnek aileleri bir araya getirdi. Kadın cinayetleriyle kaybettiğimiz kadınların aileleri ve Gezi direnişi esnasında devlet şiddetiyle kaybettiğimiz gençlerin aileleri omuz omuza "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" dedi.
14 Eylül’de Bursa 3 Fidan Parkı’nda, Nilüfer Halk Forumunun düzenlediği Çapulfest, ezilen tüm kategorileri AKP hükümetinin saldırılarına karşı bir araya getirdi. Festivalde yerini alan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve #Direnüniversite’nin masalarında ise festival katılımcılarını birlikte mücadeleye davet edenler arasında yakınlarını devlet ve erkek şiddetiyle kaybetmiş aileler de vardı. Ali İsmail Korkmaz’ın abisi Gürkan Korkmaz ve geçtiğimiz Perşembe sonuçlanan mahkeme kararıyla katiline indirim uygulanarak 20 yıl ceza verilen Kadriye Menkeş’in yeğeni Gülşen Menkeş Günay ailesiyle birlikte açılan stantta gelerek “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” dedi. 
“Ali İsmail Korkmaz’ın Katili Üniversitelere Giremez” pankartı ile festivalde hazır bulunan #Direnünviersite, Gürkan Korkmaz’a Ali’nin ismini yaşatacaklarına dair söz verdiler. Birlikte mücadeleyi daha da sıçratacaklarını değerlendirdiler. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile mücadelesini Birleştiren Gülşen Menkeş Günay ailesi ise mahkeme kararını temyiz etmeye hazırlanıyor. İki acılı aile, başkalarının acı çekmemesi için tüm Bursalıları mücadeleye çağırdı. 
 
Gürkan Korkmaz ve Gülşen Günay’a mikrafonlarımızı uzatarak Çapulfest’i ve eylülde bizleri bekleyen mücadeleyi değerlendirdik.
 
Ali İsmail Korkmaz’ın abisi Gürkan Korkmaz
Ödediğimiz bedeller boşuna gitmedi
Çapulfest ödediğimiz bu bedellerin boşuna gitmediğini, mücadelenin devam ettiğinin somut bir delilidir. Gezi sürecinin sonuçlarını görmeye başladığımızı, insanları bir araya toplamaya başladığımızı gösteriyor. Kaldı ki Bursa'da böyle bir şeyin olmasını hayal etmek bile söz konusu değildi. Eğer Bursa'da bile bu kadar insanı bu parkta bir araya toplayabiliyorsak, Çapulfest yapılabiliyorsa, böyle bir organizasyon sağlanabiliyorsa eminim ki bu gelenekselleşecek ve her sene belirli bir tarihte devam edecek. Bu daha başlangıç, devamı gelecek. 
Hukuk sürecinde de Ali'nin failleri müebbetle yargılanıyor. Polis müebbetle yargılanacak. Bu da Türkiye tarihinde ender ilklerden biri. Bu da daha başlangıç. Bundan sonra da polisler kafalarına göre birinin hayatına kastedemeyecek. Eminim bundan sonra ödenen bu bedellerin önüne geçeceğiz. 
 
Kadriye Menkeş’in yeğeni Gülşen Menkeş Günay
Omuz omuza hesap soracağız
Her şeyden önce birçok örgütün, meslek odalarının, derneklerin, sendikaların, bir araya gelerek, birlikte emek harcamaları güzeldi. Kurumların öznel sorunlarının dile getirmeleri birbirleriyle paylaşmaları halka duyurmaları açısından da önemli diye düşünüyorum. Daha da önemlisi AKP’nin ayrıştırıcı, faşizan politikalarına omuz omuza karşı koyma direngenliğini göstererek bir araya gelebiliriz mesajını vermek açısından iyi olduğu kanısındayım. 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Çapulfest’te masa açmış olması oradaki herkese, hem kadın cinayetleriyle ilgili hem de kadının koruma yasasıyla ilgili bildiri ve broşür dağıtarak bilgilendirme çabalarını görmek bir kat daha umut vericiydi benim için. Ben ki yakın geçmişte kocası tarafından baltayla öldürülen <kadriye Menkeş’in yeğeni olarak daha da umutlandım. Orada Ali İsmail Korkmaz’ın abisi Gürkan Korkmaz’la tanışıp acıyı paylaşmak, birlikte bu düzene dur diyebileceğimizi, kaybettiklerimizin hesabını el ele, omuz omuza soracağımızı göstermiş olduğumuzu düşünüyorum. 
 
AKP hükümetinin Gezi süreciyle başlayan daha sonra devam eden halk hareketinden korktuğunu biliyoruz. Bundan sonra daha fazla korkacaklar. Çünkü kızlarını, kız kardeşlerini,  Teyzelerini, kaybeden ailelerle, polis vahşetiyle yakınlarını kaybeden aileler de omuz omuza sokaktalar. Durmak