Word on borders Ödülü Aslı Erdoğan'ın
16.9.2013
2013 yılında Norveç, kadınlara tanınan seçme hakkının 100. yılını kutluyor. Norveç'te kadın özgürlüklerinin ne kadar geliştiğini takdir etmek ve ayrıca dünyanın diğer bölgelerindeki kadınların yüzleşmek zorunda kaldığı zorluklar ile koşulları hatırlatmak için Word Edebiyat Festivali'nin yönetim kurulu bu yıl bir edebiyat ödülü vermeye karar verdi: The Words on borders Prize.

Her yıl verilecek olan bu ödülün sahibi, zulüm görmüş veya tehdit edilmiş bir kadın yazar veya şair olacak. Bu ödülün neden sadece kadınlara verildiği sorulabilir. Bunun nedeni tehdit altında ve kırılgan sivil altyapıya sahip ülkelerde sisteme meydan okumak ve toplumun koyduğu ahlaki yasalar ile sözleşmelere karşı gelmek daha bir istek ve cesaret gerektiriyor.

Baskı ve zulüm görmüş birçok erkek yazar olsa da, ancak ülkede ifade özgürlüğü acil bir durumda olduğu zaman kadın yazarlar için bu baskı daha aşağılayıcı bir boyuta ulaşıyor. Güzel, komik, hüzünlü, politik ya da sadece kendi zevki için yazma arzusuyla edebiyat, kadınlar için tamamen veya sık sık sekse indirgenebiliyor.

Bu yıl, bu nedenle özellikle farklı şekillerde kadınlar hakkında yazmış veya kadın deneyimini tasvir etmiş üç yazar davet edildi: Mısırlı Nawal El - Sadaawi , Hırvat Slavenka Drakulic ve Türk Aslı Erdoğan.

Bu üç önemli yazar darbeler, iç savaşlar, devrimleri, nefret kampanyaları, cinsel taciz, hapis ve sürgünü deneyimledi. Yine de kendi tereddütsüz mücadeleleri ile her yönüyle özgürlük ve eşitliğe olan inançları için birleştiler. Onların cesaretli davranışları bizim güvenli enlemlerimizin ötesindeki kadınların günlük yaşamlarına tanıklık etti. Onlar kadın ve erkekler nesiller için rol modelleri haline geldiler.

2013 yılının ödül kazananı Aslı Erdoğan oldu.

Aslı Erdoğan romanları, denemeleri ve sütunlarında yakalanan ve toplumsal hiyerarşiler, istisnalar, tehdit ve şiddet altındaki bir dünyada kadın deneyimlerini adeta sihir gibi rafine ve şiirsel bir biçimde tasvir etti. Ona karşı düzenlenmiş nefret kampanyaları, hapse düşme riski ve sonunda gerçekleşem sürgüne kadar yıllar boyunca Erdoğan temel ahlakını korudu.

Saygılarımızla,

Word on borders Ödülü jürisi:

Janneken Øverland, Gyldendal

Karianne Bjellås Gilje, Aftenposten

Eugene Schoulgin, PEN

Mustafa Can

Wiggo Andersen, Words on Borders Festivali 
 


  • YAZAR
  • Editor