Platform Pınar Ünlüer'in 3. duruşmasında
16.9.2013
16 Eylül 2013 tarihinde İzmir Bayraklı Adliyesi'nde Pınar Ünlüer'in 3. duruşması görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu müdahil olarak yer aldığı davayı öldürülen kadınların aileleriyle birlikte takip etti.

Pınar Ünlüer, 3 Aralık 2012 tarihinde Okan Özparıltı tarafından, arkadaşlık teklifini reddettiği gerekçesiyle pompalı tüfekle vurularak öldürüldü. Okan Özparıltı tarafından ölümle tehdit edilen Pınar Ünlüer, şikayet için gittiği karakolda, polisten “Bu işlerle ilgilenmiyoruz” cevabını aldı. Pınar Ünlüer’i çocuğunu beklediği okulun önünde öldüren Okan Özparıltı hakkında İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tasarlayarak öldürme suçundan, ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

"Katiller ağırlaştırılmış müebbet almalı"
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun saat 12.30’da yaptığı eyleme Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer ve yakınlarının yanı sıra öldürülen Ferdane Çöl’ün, Ayşe Selen Ayla’nın ve Gülay Yaşar’ın aileleri de katıldı.

Eylemde konuşan Pınar Ünlüer'in babası Zeki Ünlüer, “Katilin en ağır cezayı alması gerekli. Ancak bu şekilde adalet sağlanabilir. Mahkemenin adaleti sağlayacağı konusunda mahkemeye güveniyorum” dedi. Zeki Ünlüer’den sonra konuşan Ferdane Çöl’ün annesi Suna Maviş, “Kızlarımızı öldürülen katiller en ağır cezayı almalılar. Ceza indirimlerinden yararlanmamaları gerekiyor ki daha fazla kadın cinayeti olmasın” şeklinde konuştu.

Platform devleti göreve çağırdı
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural eylemde konuştu. Kural, kadın cinayeti sayısında artış olduğunu belirterek devletin kadınları etkin bir şekilde koruması gerektiğini söyledi. Kural, “Başbakan’ı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nı, İzmir Valisi’ni ve İzmir Emniyet Müdürü’nü, İzmir’de ve Türkiye’de artan kadın cinayetleri hakkında açıklama yapmasını bekliyoruz. Kadınları korumak için neler yaptıklarını söylemelerini istiyoruz” dedi.

Basın metnini Platform adına Ceren Ağtaş okudu. Ağtaş, artan kadın cinayetlerine karşı devletin sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Ağtaş,”Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve diğer tüm sorumlular, kadın kardeşlerimizin öldürülmüş olması gerçeğiyle değil, kendi sorumluluklarını azaltmakla meşgul olmuşlardır” diyerek devam etti. Ağtaş basın metnine “İzmir’de gittikçe artan kadın cinayetleri karşısında İzmir Valisi, İzmir Emniyet Müdürü ve İzmir ilinin tüm yetkilileri açıklama yapmak zorundadırlar” şeklinde devam etti. Ağtaş, “Öldürülen kadın kardeşlerimizin davalarını katiller ağırlaştırılmış müebbet alana kadar takip ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz” diyerek basın metnini sonlandırdı.

Eylemden sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu müdahil olduğu davayı takip etmek için ailelerle birlikte mahkeme salonuna geçti. Mahkeme Heyeti, duruşmaya gelmeyen tanıkların dinlenmesi için zorla getirme kararı vererek davayı 30 Ekim 2013 tarihine erteledi.