Fransa kadın cinayetlerinde adım attı
7.2.2013
Fransa'da bir kadın kocasının saldırısından özel cep telefonu kullanması sayesinde kurtuldu.

07.09.2011 I Kadının eski kocasının şiddetinden kurtulmasında, telefon şirketi ile telefondaki çağrıyı alıp güvenlik güçlerini alarma geçiren sigorta şirketinin işbirliği önemli rol oynadı. Kadının, kendisine verilen özel cep telefonunu sadece bir kez çaldırmasıyla, yetkililerle konuşamasa bile, yeri tespit edilerek, güvenlik güçleri alarma geçirildi.
Uzmanlar, henüz tutuklanmamış zanlıların, cezaevinden yeni çıkmış ve suç işlemeleri ihtimali bulunan eşlerin şiddetini önlemek için uygulamanın etkili olduğunu söylüyor.


Fransa'da Her 10 Kadından Biri Şiddet Görüyor
Araştırmalara göre, ülkedeki 10 kadından biri eşi veya sevgilisinin fiziksel veya psikolojik saldırısına hedef oluyor. 2005'te yapılan bir araştırma, ülkede şiddet sonucu ölümlerinin yüzde 13'ünü çiftler arasında kavgaların yol açtığını ortaya koymuştu.


Türkiye'de Günde Ortalama 5 Kadın Öldürülüyor
Türkiye'de her gün 5 kadın eşi, sevgilisi, babası ya da yakınındaki başka erkekler tarafından öldürülüyor. Fransa'da alınan önlemler ya da diğer pek çok önlem Türkiye'de de uygulanabilecekken devlet kadınları korumuyor. Kadınlar koruma istedikleri, hatta koruma altına alındıkları halde öldürülüyor.


  • YAZAR
  • Editor