Platform Hatice Palta davasına müdahil
18.9.2013
Uşak'ta 16 Temmuz 2013 günü boşandığı kocası Adem Kalkan tarafından bebeğini emzirirken öldürülen Hatice Palta davasının ilk duruşması bugün (18.09.2013) Uşak Adliyesi'nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da Hatice Palta'ya adalet talebiyle oradaydı.

Hatice Palta, Uşak’ın merkeze bağlı Paçacılar Köyü’nde 16 Temmuz 2013 tarihinde, boşandığı kocası Adem kalkan tarafından av tüfeği ile vurularak öldürüldü. Öldürüldüğünde koruma altında olan Hatice Palta, vurulduğu esnada bebeğini emziriyordu. Hatice Palta davasının ilk duruşması 18 Eylül 2013 günü Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmadan önce adliye önünde toplanan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Hatice Palta’ya adalet talebiyle bir eylem gerçekleştirdi.

Eyleme Hatice Palta’nın ailesinin yanı sıra, yine Uşak’ta öldürülen Nermin Şen ile İzmir’de öldürülen Ferdane Çöl, Pınar Ünlüer ve Ayşe Selen Ayla’nın aileleri de katıldı. Aileler, kadın cinayetlerinde en ağır cezaların uygulanması gerektiğini bir kez daha haykırdı. Eylemde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Sanem Deniz Kural, Hatice Palta’nın öldürüldüğünde koruma altında olduğunu vurgulayarak, Hatice Palta’nın yaşamak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e mektup bile yazdığını, ancak tüm çabalarına rağmen, etkin biçimde korunmadığı için öldürüldüğünü ifade etti. Hatice Palta’nın öldürülmesinde koruma görevini yerine getirmeyen Bakanlığın ve kolluk kuvvetlerinin sorumlu olduğunu belirten Kural, ayrıca son aylarda Ege Bölgesi’nde bulunan illerde kadın cinayetlerindeki artışa da dikkat çekti ve idari sorumluları açıklama yapmaya davet etti. Konuşmaların ardından okunan basın açıklamasında, Hatice Palta davasının sonuna dek takipçisi olunacağı vurgulandı.

Uşak’tan ikinci emsal karar
Eylemin ardından Platform, davayı takip etmek üzere adliyeye girdi. 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun müdahillik talebi “Kuruluş amacı itibariyle suçtan zarar görme ihtimali bulunduğu” belirtilerek, mahkeme heyeti tarafından oybirliğiyle kabul edildi. Uşak’ta daha önce de kadın cinayeti davaları için örnek bir karar olarak, Nermin Şen davasında katile tek celsede ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti. Böylece Uşak’tan ikinci bir emsal karar çıkmış oldu.

Duruşmaya Hatice Palta'nın babası Ahmet, annesi Dudu ve ağabeyi Erdoğan Palta katılarak sanıktan şikayetçi oldu. Duruşmada sanık Adem Kalkan ifade verdi. Hatice Palta’nın evine gelerek, yattığı odanın penceresinin önündeki ağaca çıktığını belirten Adem Kalkan, daha önceki ifadelerinde “bir anlık öfkeyle ateş ettim” demesine rağmen, mahkemede çelişkili ifade vererek, “hava soğuktu, yanışlıkla tetiğe basmışım” dedi. Ceza indirimi alabilmek için çeşitli yöntemlere başvuran Adem Kalkan, mahkeme tarafından akli dengesinin yerinde olup olmadığına ilişkin rapor alınması için Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildi. Duruşmada konuşan Hatice Palta’nın ailesi ise, Hatice’nin yasal olarak koruma altına alındığı halde, kesinlikle korunmadığına dikkat çekti. Duruşma 6 Kasım 2013 tarihine ertelendi.