Kadın katilleri indirimi zorluyor
19.9.2013
12 Kasım 2012 tarihinde öldürülen Emine Yayla'nın 4. duruşmasında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Sakarya Adliyesi önündeydi. Beklenen rapor gelmediği için dava 5 Aralık 2013, saat 10.30'a bırakıldı.

12 Kasım 2012'de öldürülen Emine Yayla'nın 4. duruşması bugün görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Emine Yayla'nın ailesiyle birlikte duruşmaya katıldı. Duruşmanın ardından ise Sakarya Adliyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Katil indirim için her yolu deniyor

Emine Yayla'nın katili Süleyman Yayla, "Emine beni aldatıyordu" diyerek haksız tahrik indirimi almaya çalışırken, 3. duruşmada da sanığın avukatı, sanığın akli dengesinin yerinde olmadığına dair rapor talep etmişti.

Beklenen rapor gelmediği için dava 5 Aralık 2013, saat 10.30'a bırakılırken duruşma sonunda Platform adliye önünde bir basın açıklaması yaptı.

"Adalet istiyorum"

Eylemde konuşan Emine Yayla'nın annesi Ülkü Yılmaz, "Kızımın hiçbir suçu yoktu ama öldürüldü. Adalet istiyorum" dedi.

Emine Yayla'nın babası Hasan Yılmaz ise kızının katiline ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi gerektiğini söyledi.

İndirim almasına izin vermeyeceğiz

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fikriye Yılmaz konuşmasında şunları söyledi: Emine Yayla'nın katili, her kadın katili gibi indirim yollarına başvuruyor. Raporlar beklendiği için duruşma bir celse daha uzadı. Ancak biz Emine'nin katilinin hiçbir indirim almasını kabul etmiyoruz. Kadın katillerine indirim verildikçe, kadın cinayetlerinin önü açılıyor. Bu nedenle devletin, talep ettiğimiz kadın cinayetlerine ağır ceza verecek yasaları hayata geçirmesi gereklidir.

Devleti göreve çağırıyoruz

Platform adına basın metnini okuyan Ayfer Özkoç, Emine Yayla'nın katilinin hak ettiği ağır cezayı alması gerektiğini söyledi. Özkoç şöyle devam etti : "Öldürülen kadın kardeşlerimizle acımız ve öfkemiz her gün katlanarak büyüyor. Bizler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nı, Adalet Bakanlığı'nı, Emniyet Genel Müdürlüğü'nü ve tüm yetkili kurumları kadın cinayetlerini durdurmak için görev başına çağırıyoruz."

"Emine için adalet istiyoruz" ve "Kadın cinayetlerini durduracağız" sloganlarının ardından eylem sona erdi.