İnançer şimdi de çalışan kadınlara karşı
21.9.2013
Hamile kadınların sokaklarda gezmemesi gerektiğini söyleyen Ömer Tuğrul İnançer şimdi de "Çalışan kadın yuvasını dağıtıyor" dedi. TRT ekranları kadın düşmanlığı yapmaya devam ediyor. Gezi eylemlerini gösteren kanallara ceza üstüne ceza yağdıran RTÜK ise İnançer'in sözleri karşısında yine suskun.
Ramazan ayında TRT'de sarf ettiği, "Hamile kadınların sokakta gezmesi estetik değil, doğru da değil" sözleriyle tepki çeken Ömer Tuğrul İnançer, dün akşam yine tartışma yaratacak görüşler ileri sürdü.
 
Şimdi de kadının çalışmasına taktı
İnançer bir önceki konuşmasında hamile kadınlarla ilgili sözlerine estetik konusundan girip, hamile kadınların sokaklarda gezmesiyle cinselliği göz önüne serdikleri suçlamasıyla sonlandırmıştı. Şimdi de kadınların ekonomik özgürlüğü gibi bir konu olamaz deyip, erkeklerin eşleri ve çocukları ile eşit olmadığını söyledi.
 
Kadının ekonomik hürriyeti olamazmış
İnançer: “Evlilik kurumunun bugünkü empoze edilen, ‘Ben kendi ayaklarımın üzerinde dururum’, ‘kadının ekonomik hürriyeti’ gibi aldatmacalardan vazgeçilmesi lazımdır. İstatistikle meşgul olanlar boşanmaların kimler arasında olduğunu bir istatistikî anket yapıversinler.” Dedi. İnançer bir çırpıda kadınların kocaları, babaları, erkek arkadaşların gördükleri şiddeti yok saydı. Türkiye’de kadın cinayetlerinin en önemli nedeni, kadınların kendi ayakları üzerinden durmak istemesi, kendi hayatına kara vermek istemesi, şiddet gördüğü birliktelikleri sürdürmek yerine kendi hayatlarını kurmak istemsi. İnançer TRT sarf ettiği sözlerle bir kez daha, devlet televizyonun da kadın cinayetlerine davetiye çıkarıyor. 
 
Başka erkeğe hizmet ediyor
Kadınları “hizmet eden”, olarak gören İnançer kadın düşmanı sözlerine çalışan kadınları eleştirerek devam etti. İnançer: “Çalışan kadından bahsediyorum. ‘Ben kocama muhtaç değilim’ diye evvela ailesini dağıtıyor. Kocasına muhtaç değil ama elin adamının patronunun hizmetinde olmayı haysiyetine uygun buluyor. Kocasının emrinde olmayı haysiyetine uygun bulmuyor.” Dedi. 
 
Kadından eş olmazmış,  çünkü eşit değilmiş
İnançer: “Ben eş demem. Eş yoktur, eşitlik yoktur. Ben karımla, çocuğumla eşit değilim. Eşim değil, zevcem olur. Karı da kurumsallığı anlatmak için kullanılır.” Dedi. 
 
Fatma Şahin, RTÜK, TRT, İnançer’le aynı fikirde herhalde
Bir önceki konuşmasında hiçbir uyarı almayan İnançer, ikinci konuşmasında aleni bir şekilde kadınları toplumsal yaşamdan dışlayarak, eve, erkeğe bağlı edilgen nesneler olarak gören erkek egemen söylemlerine devam etti. Daha önce kendisine ceza vermeyen RTÜK şimdi ne yapacak merak konusu. RTÜK, Gezi eylemlerini gösteren televizyonlara halkı galeyana getirmek gerekçesiyle ceza yağdırmıştı. İnançer’in bu sözlerinin yeni kadın cinayetlerine davetiye çıkaracağı ortada. Acaba bu sefer ceza verecek mi? Fatma Şahin ise İnançer’in bir önceki konuşması ile ilgili yorum yapmamıştı. Ancak meydanları #direnhamile diyerek dolduran Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri ve Park Forumlarından kadınlar Türkiye’nin pek çok yerinde İnançer’in söylemlerini ve Şahin’in sessizliğini protesto etmişti.