Kadınlar Özlem için Mudanya'daydı
21.9.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 9 eylülde Bursa'nın Mudanya ilçesinde defalarca bıçaklanarak Özlem Taşoğlu'na sahip çıktıklarını belirtmek ve ailesine ulaşmak için bugün (21 eylül 2013) Mudanya'daydılar.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 9 eylülde Bursa’nın Mudanya ilçesinde defalarca bıçaklanarak Özlem Taşoğlu’na sahip çıktıklarını belirtmek ve ailesine ulaşmak için bugün (21 eylül 2013) Mudanya’daydılar.  Özlem Taşoğlu 14 yaşında dini nikahla Vural Ünlüyayla ile evlendirilmiş, evliliklerinin ikinci yılında gördüğü şiddet ve baskı nedeniyle ailesinin yanına geri dönmüştü. 9 eylül günü barışma talebiyle gelen Vural Ünlüyayla aileyle tartıştıktan sonra Özlem’i zeytinliğin içine götürerek burada sekiz bıçak darbesiyle öldürüdü, kız kardeşi Burcu Taşoğlu’nu ise yaraladı.

Özlem’in ölüm haberini alır almaz harekete geçen Platform aileye ulaşmak ve Özlem için adalet talebini birlikte haykırmak için harekete geçti. ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in “kadın cinayetlerinin medya eliyle abartılıyor” yönündeki açıklamaları Mudanya’daki devlet kurumlarını etkilemiş olacak ki, Mudanya’daki yetkililer konuyu kapatma eğiliminde olduklarını tavırlarıyla dikkatleri çektiler. Özlem’in katili Vural Ünlüyala'nın yakalanmış olmasını kafi görerek, Özlem’in 16 yaşında öldürülmesinden dolayı çok gündem olmaması gerektiği yönünde kanat bildirdiler.  

Mudanya İskelesi’nde gerçekleştirdikleri açıklama ile Özlem için karanfillerini bırakan Platform üyeleri burada yaptıkları konuşmada: “Bu ülkede kadınlar, henüz çocuk yaştayken evlendirilebiliyor, henüz çocukta erkek şiddetiyle baş başa bırakılıyor. Bu da yetmezmiş gibi bu ülkenin valileri, kaymakamları yaptıkları açıklamalarla erken yaşta evlilikleri onaylamaya devam ediyor” dedi.  Platform üyeleri bir kadın kardeşimizin daha öldürülmesine tahammüllerinin kalmadığını belirtti. AKP hükümeti ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e seslenen kadınlar: “kadınların toplumsal yaşam içinde hak ettikleri yerde olmalarını sağlamadığınız sürece, her gün yeni bir kadın cinayetinin gerçekleşmesine mahal vermiş olacaksınız. Her gün yeni bir kadın katilinin eline silahı veren siz olacaksınız.” Dediler.  Geçtiğimiz hafta Bursa’da karar duruşması gerçekleşen Kadriye Menkeş davasına da değinen Platform Bursa temsilcisi Elif Karan şunları kaydetti: “daha geçtiğimiz hafta, karısını baltayla öldürün bir adama, bu cinayetin canavarca hislerle işlenmediği gerekçe gösterilerek indirim üstüne indirim uygulanıp 20 yıl ceza verildi. Katillere ödül gibi cezalar veren, koruma tedbirlerini etkin bir şekilde uygulamayan tüm yetkililer Özlem gibi, Kadriye gibi yüzlerce kardeşimizin ölümünün esas sorumlusudur.” Açıklamalarını sürecin takipçileri olacaklarını belirterek bitiren Platform üyeleri kadın cinayetlerini durdurana kadar il il, ilçe ilçe adalet arayacaklarını belirtti.