Kadınlar İstanbul toplantısında buluştu
23.9.2013
Bugün (22 Eylül), Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, yeni üyelerinin de katılımıyla aylık toplantılarından birini daha gerçekleştirdi. Toplantıda Platform Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, İstanbul İl Temsilcisi Fikriye Yılmaz, ve diğer platform temsilcileri Sıla Gemicioğlu ve Nurseli Gözüaçık yer aldı.

Toplantıyı açan Platformun İstanbul Temsilcisi Fikriye Yılmaz, son dönemdeki kadın gündemini değerlendirirken kadına yönelik devletin tutumuna, Ömer Tuğrul İnançer'in yaptığı “kadın çalışmaz” açıklamalarına, yeni çıkarılan doğum iznine değindi. Kadın cinayetlerinin altında, kadın istihdam sorununun yattığını belirten Yılmaz, kadınlar yaşasın diye her alanda mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Toplantıya, Platformun takip ettiği davalardan Muhterem Göçmen’in annesi ve ablası, 2 ay önce intihar etti denilen ancak kocası tarafından öldürülen Vecide Bakırcı’nın ailesinin sözleriyle başlandı. İki aile de kadınları korumanın devletin görevi olduğunu ancak devletin görevi yapmadığını söyledi.

Öldürülen kadınların aileleri mücadelenin ortağı
Muhterem Göçmen’in ablası Çiğdem Evcil, “Asıl çapulcular kadınları öldürenler ve onları savunanlardır.” dedi. Çiğdem Evcil, emekçi kadınlar ölümü mü hak ediyor diye devlete sorarken, kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi gerektiğini söyledi. Muhterem Göçmen davasının ilk duruşması da 4 Ekim'de görülecek.

Vecide Bakırcı’nın annesi kızının intihar etmediğini, öldürüldüğünü söyleyerek daha önceden de şiddet gördüğünü, boşanmak istediği için de Vecide’nin ölümünü hak ettiğini düşünen savcının olayı çözmek için uğraşmadığını belirtti.

Platformun Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, kadın cinayetlerinin önemli bir kısmının kadınlar boşanmak istediği için işlendiğini ifade etti. Toplantıdaki kadınlar da söz alarak kadınlar haklarını istediği için, boşanmak istediği, çalışmak istediği için öldürülüyor denildi.

Kadınlar ne yapmalı ?
Toplantıda belirlenen dört gündem vardı. Platformun hazırlanmakta olduğu televizyon programı, propaganda, Platformun İstanbul merkezi için mekan ve mali konular gündem olarak konuşuldu.

Toplantıda, Platformun propaganda birimi kurulurken, mekan için çeşitli öneriler yapıldı. Platformun dava, yol, basılı materyal gibi giderlerinin sponsorla karşılanabilmesi için çeşitli öneriler sunuldu. Platforma gelir olması için de Platformun saten kokartlarının yapımına, kadınlarla birlikte kısa sürede tekrar başlanacak.

Alınan kararlar ve görev paylaşımın ardından ise bir ay sonra tekrar toplanmak üzere toplantı sonlandırıldı.