Nazire Aytaç kardeşimize sahip çıkıyoruz
24.9.2013
Aksaray'da eşinin kardeşi tarafından 52 yerinden bıçaklanarak canice öldürülen Nazire Aytaç kardeşimize sahip çıkıyoruz, hesabını soracağız.

Yıllardır sürdürdüğümüz adalet ve hukuk arayışımıza bu kez Aksaray'da vahşice öldürülen kadın kardeşimiz Nazire Aytaç için devam ediyoruz .

Devlet kadın cinayetlerinin teşvikçisi
Kadın cinayetlerinin her geçen gün katlanarak artması Türkiye'de yargı sisteminin  işlerliğini kaybettiğinin bir göstergesidir. Toplumda barışı, istikrarı ve adaleti sağlamakla görevli olan yargı iktidarın elinde; kadın cinayetlerinin üzerini örten, görmezden gelen  ve haksız tahrik indirimleri ile suça teşvik eden korkunç bir silaha dönüşmüştür.

Kadın düşmanı politikalarınıza son verin
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Birleşmiş Milletleri kadına karşı şiddetle uğraşmak yerine insanlığa karşı yapılan cinayetler ile uğraşmaya davet etti. BU açıklama iktidar ve onu oluşturan kurumların kadına bakış açılarını tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor. Bu zihniyet kadını insan yerine koymayan ve kadın cinayetlerini  insanlığa karşı işlenen suçlar arasında saymayan kadın düşmanı bir  zihniyettir.

Türkiye'de yaşayan halkların eşitliğini, barışı tahsis etmekle yükümlü olan devletin kanalı TRT, kadın düşmanlığı konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmeye devam etmektedir. En son yaptığı açıklamalar ile toplumun tüm kesiminden tepki alan Ömer Tuğrul İnançer son konuşmasında, "Ekonomik özgürlük aldatmasından vazgeçin, ben kocama muhtaç değilim deyip ailesini dağıtıyor, kocama muhtaç değilim diyor ama elin adamının patronun hizmetinde çalışmayı haysiyetine uygun buluyor, eş yoktur, eşitlik yoktur, benimle eşit değil ki eşim olsun, o benim zevcemdir" diyerek kadın nefreti söylemlerine bir yenisini ekledi. Üstelik bunu devletin kanalında yapıyor olması durumun en korkunç yanını gözler önüne seriyor.

Nazire kardeşimize sahip çıkıyoruz 
Her gün dört kadının öldürüldüğü bu ülkede dün yeni bir kadın cinayeti daha işlendi. Nazire Aytaç kardeşimiz 52 yerinden acımasızca bıçaklanarak yaşamadan koparıldı. Her öldürülen kadın kardeşimizin ardından öfkemiz ve acımız katlanarak artıyor. Bu kıyımın durdurulması için kaç kadın kardeşimizin daha öldürülmesi gerekiyor? Her gün kaç kadın kardeşimizin daha canice öldürülmesine tanıklık edeceğiz?

Hesap soracağız
Yargının ve polisin akıl almaz ciddiyetsiz tutumu ve devlet yetkililerinin yaptıkları talihsiz açıklamalarla kadın cinayetlerinin üzerini örtmeye, yokmuş gibi göstermeye hatta sorumluluğu kadınların üzerine yüklemeye çalıştığınızı biz çok iyi biliyoruz . Ancak sizlerde şunu çok iyi bilin ki kadınların öldürülmeden önce korunması, Nazire Aytaç kardeşimizin katilinin ve diğer tüm katillerin en ağır cezalarla yargılanması için adalet çığlığımızı meydanlara, adliyelere taşıyacağız. Öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleri ile çıktığımız bu yolda adalet yerini bulana kadar yılmadan mücadele edeceğiz.

Nazire kardeşimizin ailesine de buradan seslenerek, kardeşimizin hesabını birlikte sormaya çağırıyoruz.

 


  • YAZAR
  • Editor