Kadıköy'de polis tecavüzü protesto edildi
29.9.2013
Polisin kadınlara uyguladığı taciz ve tecavüz son bulmuyor. Devam eden taciz ve tecavüzlere karşı Anarşist kadınların çağrıcılığı ve Emekçi Hareket Partili Kadınlar, HDK Kadın Meclisi, Yeni Demokrat Kadın ve Vicdani Retçi Kadınların destekleyiciliğiyle Kadıköy'de bir eylem gerçekleştirildi.
Saat 14.00'da Kadıköy Boğa Heykeli'nde buluşan kadınlar Rıhtım Karakolu'na "Tecavüzcü polisler hesap verecek", "Kadınlar sokağa hesap sormaya", "Yaşasın kadın dayanışması" sloganlarıyla yürüdüler. 
 
Tecavüzcü polis barikat kurdu
Onlarca polis karakolun önüne barikat kurarak bir de akrep bekletti. Basın açıklamasını barikatın önünde yapan kadınlar tecavüzcü polislerden hesap sordu. 
 
Kadınlar tacize, tecavüze direniyor 
Basın açıklamasında, polisin kadınlara karşı taciz ve tecavüzüne direnildiği belirtildi. Basın açıklamasında şunlar söylendi : "Bizleri ne devletin tacizci polisi ne tecavüzcüyü koruyan yasaları susturabilir. Reyhan gibi Eylem gibi Ezgi gibi Elif ve birçok kadın arkadaşımız gibi bizler polisin tacizinin, tecavüzünün, işkencesinin ardından korkmuyoruz, susmuyoruz, utanmıyoruz! Erkek egemen iktidara karşı yalnız değil, omuz omuza direniyoruz. "
 
Devlet neredeydi ? 
Bir yıl önce 3 polis tarafından tecavüze uğrayan Reyhan Topal basın açıklamasının ardından bir konuşma yaptı. Reyhan Topal konuşmasında şunları söyledi: "Bir yıl önce insanlığımı çaldılar, onurumu çaldılar. Bir yıl önce 3 polisin tecavüzüne uğradım. Ne tesadüf ki kamera kayıtları yoktu. Devlet sesini çıkarmadı ve  ben ikinci kez o polisler tarafından tecavüze uğradım. Hamile kaldım, savcıya gittim. Savcı, "Tecavüz bebeği de olsa sen doğur devlet bakar. Kürtaj yasağından haberin yok mu senin" dedi. 3 ve 8 yaşındaki iki çocuğuma bakamadığım için devlet benden alacağını söylüyor. Bir yıl önce bir hayatım vardı, bir yıl önce devlet neredeydi ? Ölümle tehdit ediliyorum hala. Başsavcı Vekili Ateş Hasan Sözen, "Bir gün gözaltına alınırsın ve ortadan yok olursun" diye tehdit etti. Anne olduğumu, kadın olduğumu, insan olduğumu unuttum ben."
 

  • YAZAR
  • Editor