Devletin çözümü stüdyo tipi evler
7.2.2013
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı diğer kadınlarla bir arada yaşamak istemeyen kadınlar için stüdyo ev projesini gündemine aldı.

20.10.2011 I Çocuklar İçin Sevgi Evleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sığınma evlerine alternatif olarak stüdyo ev modelini düşünüyor. Projeye göre sığınma evlerinin şartlarını beğenmeyenler, stüdyo evlere yerleştirilebilecek. Ayrıca bakanlık; yurtlarda kalan çocuklar için de "sevgi evleri" ya da çocuk evleri açarak, "normal aile düzenine" geçmelerini, aile düzeni içinde yaşamalarını sağlamayı hedefliyor.


Kadınlarla İlgili Uygulamalar 2023 Vizyonunda
Stüdyo ev fikrinin yer aldığı 2023 vizyonunda aynı zamanda başka uygulamaların da getirilmesi planlanıyor. Örneğin;bakanlık, sığınma evlerinin geçici olarak kadın ve çocuklarının ihtiyacını karşılayabileceğine ancak zor şartlar altında bulunan ve konut ihtiyacı olanların uzun süreli konukevlerinde kalmasının sağlıklı olmayacağına dikkat çekiyor. Bu sebeple stüdyo evlerin kadınlar için önemli bir alternatif oluşturacağına vurgu yapılıyor.
Uzmanlar, stüdyo evlerin dışında kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamak amacıyla kadınlara yüzde 10 oranında pozitif ayrımcılık yapılması, 15 yeni iş geliştirme merkezinin kurulması, bin yeni kadın girişimciye 20 milyon lira destek sağlanması, kentsel alanlarda artan kadın girişimciliğinin artırılmasına yönelik çalışmaların da yapılacağını aktarıyor. Ancak bu hedeflerin yerine getirilmesi için ise 2023 tarihi gösteriliyor.