Hatay'dan emsal karar
3.10.2013
13 Şubat 2013'te evlenme teklifini reddettiği için Mustafa Palta tarafından öldürülen Berna Özdemir için adalet sağlandı. Katil Mustafa Palta, ilk duruşmadan beri indirim alabilmek için her yönteme başvurmasına rağmen hakkettiği cezadan kurtulamadı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çaptırıldı.
13 Şubat 2013'te evlenme teklifini reddettiği için Hatay'da öldürülen hemşire Berna Özdemir'in 4. duruşması bugün (2 Ekim) Hatay'da gerçekleşti.

Katilin akıl sağlığına dair rapor henüz gelmediği için 2 Ekim'e ertelenen davanın son duruşmasında beklenen karar çıktı. Katilin tüm indirim talepleri reddedilirerek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Samandağ Kadın Emeği Derneği, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Hatay Kadın Platformu, Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Samandağ Belediyesi Kadın Danışma Merkezi ve CHP İl Kadın Komisyonu’nun takip ettiği dava hem sonucu hem de başından beri gösterilen kadın dayanışması ile emsal oldu. 

Katillerin bahanesi hep aynı
İlk duruşmada Berna Özdemir'i defalarca bıçaklayarak öldüren Mustafa Palta indirim alabilmek için mezhep ayrılığı bahanesini öne sürmüş, ikinci duruşmada ise akli dengesinin yerinde olmadığını iddia etmişti. Bunun üzerine mahkeme heyeti, sanığın son derece normal göründüğünü belirterek Akıl ve Ruh Sağlığı Hastanesi’nde on gün müşahade altında tutularak gerekli raporun aldırılmasının yeterli olduğunu belirtmişti.

Seviyordum, pişmanım : İndirim sebebi olmadı
Her kadın katili gibi Berna Özdemir'in katili Mustafa Palta da indirim alabilmek için her yolu denedi. Daha önceki duruşmalarda çeşitli bahaneler öne süren katil, geçtiğimiz duruşmada da Berna Özdemir'i çok sevdiğini anlatan bir dilekçe vermişti. Katil, mahkemede Berna Özdemir'i çok sevdiğini ve pişman olduğunu söylerek iyi hal indirimlerinden yararlanmak için çabalarına devam etmişti

Emsal karar
Berna Özdemir'in dördüncü duruşmasında karar çıktı. Hatay’da görülen davada tüm indirim taleplerine rağmen mahkeme, katili ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum ederek, kadın örgütlerinin yıllarca mücadelesini verdiği caydırıcı cezaların verilmesi yönünde örnek bir karar aldı. 

Berna Özdemir davasının Avukatı Şükran Dağ, emsal dava sonucu ile ilgili olarak şunları söyledi : 
Samandağ Kadın Emeği Derneği, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Hatay Kadın Platformu, Hatay Barosu Kadın  Hakları Komisyonu, Samandağ Belediyesi Kadın Danışma Merkezi ve CHP İl Kadın Komisyonu olarak  takip ettiğimiz Berna Özdemir dosyası karara çıktı. Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi oybirliği ile  sanık M.P.’yi müebbet hapis cezasına çarptırdı ve sanığın  hiçbir indirimden faydalanmamasına karar verdi.

Dava tipik kadın cinayeti davası idi . Erkek arkadaşından ayrılan ve başka biriyle nişanlanan Berna Özdemir bu ayrılığı kabullenmeyen eski erkek arkadaşı tarafından çalıştığı özel diyaliz merkezinin önünde iş çıkışı 13 Şubat 2013'te 11 yerinden bıçaklanarak öldürülmüştü.

Sanık Mustafa Paltacı ilk duruşmadan itibaren iki dirhem bir çekirdek giyinerek  ve her duruşmada kendini öldürecek kadar Berna'yı sevdiğini, öldürdüğü için pişman olduğunu söyleyerek iyi hal indiriminden faydalanma çabasına girdi. Berna ile arasındaki mezhep ayrılığından, akli dengesinin yerinde olmadığına, Berna'nın ailesinin onu tehdit ettiğinden olay günü Berna'nın ona hakaret ettiğine kadar epey yol deneyerek alabileceği cezayı hafifletmeye çalıştı. Sanığın avukatı ısrarla müvekkilinin akli dengesinin yerinde olmadığını savundu ve İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevkini istedi. Mahkeme oybirliği ile bu talebi reddetti. Sanık suçunu itiraf etmiş olmasına rağmen sanık avukatının beraat talebi ve hüküm verilmesi halinde indirim talepleri hukukçu da olunsa erkek bakış açısının düşmanlığını bir kez daha ortaya koydu.  

Mahkeme kısa kararında sanığın kişiliği, suçun işlenmesindeki özellikler, maktül üzerinde oluşturmuş olduğu darbe sayısı ve darbelerin öldürücü bölgelerde olması ile darbe sayısından dolayı suç işleme kastının yoğunluğu, duruşmadaki hal ve davranışları gözönüne alınarak sanık hakkında olumlu kanaat oluşmadığından takdiri indirim sebeplerinin uygulanmasına takdiren yer olmadığına kanaat getirerek sanık M.P için indirim nedenlerinin hiçbirini uygulamadı. Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi kararının kadın cinayetleri davalarında emsal oluşturmasını diliyor, Berna kardeşimizin davasında gösterilen kadın dayanışmasının diğer alanlarda da sürmesini umut ediyoruz.


 

  • YAZAR
  • Editor