Kadınlar Muhterem için adalet istiyor
5.10.2013
28 Haziran 2013 tarihinde öldürülen Muhterem Göçmen'in ilk duruşması bugün Çağlayan Adliyesi'nde görülmeye başlandı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, boşanmak istediği eşi Serdar Göçmen tarafından bıçaklanarak öldürülen koruma altındaki Muhterem Göçmen'e adalet için Adliye önünde açıklama yaptı.

Yıllardır şiddet gördüğü kocası tarafından 28 Haziran 2013 tarihinde bıçaklanarak öldürülen Muhterem Göçmen’in duruşması Çağlayan Adliyesi’nde başladı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Muhterem Göçmen'in ailesiyle birlikte duruşmaya katıldı.

Hakimi uyarıyoruz
Savcı boşanmak isteyen eşini bıçaklayarak öldüren katili serbest bırakmıştı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu: “delillerin karartılmasına izin vermeyin, cinayetlere ortak olmayın, savcının düştüğü hataya düşmeyin” diyerek hakimi uyardı.

Adalet yerini bulsun
Muhterem Göçmen’in kardeşi Çiğdem Evcil: “İnşallah adalet yerini bulacak ve ağırlaştırılmış müebbet alacak o katil” diyerek içindeki acıyı dile getirdi.

Bizler sokaklarda olmaya devam edeceğiz

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fikriye Yılmaz: “Muhterem kardeşimiz için adalet istemeye, katilinin müebbet hapis cezası alması için buraya geldik. Biz yazın sıcağında, kışın soğuğunda sokakta olan kadınlarız. Bizler tek bir kadın kardeşimiz öldürülmeyene kadar sokaklarda olmaya, adliye kapılarında olmaya devam edeceğiz. AKP’den hesap sormaya devam edeceğiz” dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e seslenerek AKP’nin kadın politikalarını da eleştiren Fikriye Yılmaz: “Kadın dostu politikalar yapmak zorundasın, sen de bu cinayetlerden sorumlusun” dedi.

Devlet kadınları koruyamıyor

Basın açıklamasında, devletin kadınları koruyamadığının açıkça ortada olduğu söylendi. Kadın cinayetlerinin katlanarak artmasının nedeninin yargının sorunu ciddiye almamasına ve AKP’nin elindeki denetimin kadın cinayetlerini örtmeye çalıştığına vurgu yapıldı. AKP’nin zihniyet sorunu olduğu ve politikalarıyla kadının özne olmaktan çıkarıldığı açıklandı.

“Adalet arayışımız sürmeye devam edecek ve Muhterem kardeşimizin katili müebbet hapis cezası alıncaya kadar bu kapıları zorlamaya devam edeceğiz” denilerek eyleme son verildi.