Mehtap Bülbül'ün duruşması ertelendi
5.10.2013
19 Ocak 2013 tarihinde kocası tarafından öldürülen Mehtap Bülbül'ün 6. Duruşması bugün (4 Ekim) Gebze Adliyesi'nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kızları için adalet isteyen aileyi yalnız bırakmadı ve duruşmadan önce adliyenin önünde basın açıklaması yaptı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Gebze Adliyesi önünde Mehtap’ın ailesiyle birlikte Mehtap için adalet istedi ve kadınları koruması için devleti göreve çağırdı.

Polis aileyi geri çevirdi
Mehtap Bülbül şiddet gördüğü için boşandığı Volkan Civelek tarafından tehdit ediliyordu. Bu sebepten uzaklaştırma cezası alan Volkan Civelek, uzaklaştırma kararı bittiği gün Mehtap’ı kaçırmış, iki gün alıkoyduktan sonra da kafasına iki el ateş ederek öldürmüştü. Mehtap’ın kaçırıldığı sırada ailesi kızlarını bulmak için polise başvurmuş fakat görevlilerden “Çok fazla Arka Sokaklar dizisi izliyorsunuz” yanıtını alarak emniyetten geri çevrildiler.

Katil cezada indirim için her yolu deniyor
Mehtap’ın katili Volkan Civelek, her kadın katilinin başvurduğu yöntem olan ‘akli dengesinin yerinde olmadığı’ iddiasını duruşmada yineledi. Ayrıca iyi hal indirimi de alabilmek için 'pişman' olduğunu söyledi ve kızlarını öldürdüğü aileden özür diledi. Ancak sözde pişman olan katil, mahkeme sonlandıktan sonra görevliler tarafından götürülürken kızlarını öldürdüğü acılı aileye doğru tükürdü. Karar için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden rapor beklenirken bir sonraki duruşma tarihi olarak 22 Kasım 2013 günü belirlendi.

Platform Mehtap için adalet istedi
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, duruşma öncesi adliye önünde aileyle yaptığı basın açıklamasında Mehtap için adalet istedi. Platform adına basın açıklamasını Kezban Keleş okudu. Keleş, katilin ağırlaştırılmış müebbet ile cezalandırılmasını talep etti. Eylül ayında 18 kadının öldürüldüğünü söyleyen Keleş, devleti kadınları koruması için göreve çağırdı ve “Mehtap kardeşimizin katilinin ve diğer tüm kadın katillerinin en ağır cezayı alması için haklı mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz” dedi.