Kadınlar Bursa toplantısında buluştu
6.10.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Bursa'da eylül aynı toplantıyla sonlandırdı. Kadınlar ne yapmalı sorusuna Platformun mücadelesi ışığında cevap arandı.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Bursa’da yeni üyeleriyle buluşarak ekim ayının ilk toplantısını gerçekletirdi. Platform tarihinin ve kazanımlarının anlatılmasıyla başlanan toplantı her yaştan, her kuşaktan kadını bir araya getirdi.

Kadınlar ne yapmalı?

Kadınların kendi deneyimleri ışığında da yaptığı konuşmalarla Türkiye’de kadın mücadelesinin geldiği nokta değerlendirdi. Özellikle Bursa gibi muhafazakârlığın ağır bastığı bir ilde kadınlara ulaşmanın, sokaklarda kadınların tepkilerinin yankı bulmasının zorlukları değerlendirildi. Ancak tüm faktörlere rağmen özellikle Gezi Direnişi il birlikte yine en çok kadınların meydanlarda olmasının yarattığı etki ve Platform’unda çalışmalarıyla kadın mücadelesini önemli yerlere sıçratılabileceğine dikkat çekildi. İlde süreklilik arz eden eylem ve çalışmalarla kadın cinayetlerini durdurmakta kararlı olan kadınların varlığının gösterilmesi gerektiğinin önemi vurgulandı. Bu noktada Platform’un en önemli silahının etkili görev dağılımlarıyla yürüteceği düzenli etkinlikler olacağı belirtildi.

7’den 70’e öneri yağmuru

Gelen öneriler doğrultusunda, bayram tatilinin bitimiyle birlikte Bursa’da meydanlar kadınların sloganları ile yankılanması hedefleniyor. Platform çalışmalarını daha fazla kişiye ulaşması için görevlerin de alındığı toplantıda, gerekirse diğer illerdeki davalara desteğe gitmek, sosyal medyayı ve Platform sitesini daha etkili kullanmak üzerine de pek çok öneri de geldi. 25 Ekim Cuma günü tekrar bir araya gelmek üzere toplantı sonlandırıldı.