Platform Sedef Berberoğlu'nun ailesinin yanında
8.10.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Muğla'da öldürülen Sedef Berberoğlu'nun ailesini ziyaret ederek yalnız olmadıklarını gösterdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Muğla’da boşanmak istediği kocası Lütfi Sefa Berberoğlu tarafından öldürülen Sedef Berbeoğlu’nun ailesini ziyaret etti. Sedef’e sahip çıktıklarını, ailenin asla yalnız olmadığını belirten Platform üyeleri aileye başsağlığı dileklerini iletti.

İzmir, Didim ve Marmaris’ten gelerek Sedef Berberoğlu’nun annesi Gülender Kan’ı ve komşularını ziyaret eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, başsağlığı dileklerini ileterek, yalnız olmadıklarını belirttiler. Sedef’in annesi Gülender Kan, yanında oldukları için Platform’a teşekkür ederek, kızının davasının sonuna kadar takipçisi olacağını, Platform’la birlikte kızı için adalet arayacağını ifade etti. Mücadelesini Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birleştiren Sedef Berberoğlu’nun annesi, adaletin yerini bulması için sonuna kadar hakkını arayacağını belirtti.

“Başka Sedef’ler olmasın” diyen anne Gülender Kan, polisin, savcıların ve hakimlerin görevlerini yapmayarak kızının ölümüne sebebiyet verdiklerini anlattı. Sedef’in defalarca şikayetçi olduğunu, koruma altına alındığını, ancak Sefa Berberoğlu’nun Sedef’i rahatsız etmekten vazgeçmediğini belirtti. Gülender Kan, verilen “yaklaşmama” kararını defalarca kez ihlal ettiği için hapis cezası alan Sefa Berberoğlu’nun “bulunamadığı” gerekçe gösterilerek hapis cezasının uygulanmadığını ifade etti. Sefa Berberoğlu’nun işsiz olduğunu, kızı Sedef’in çalışarak her ikisine ve 5 yaşındaki çocuklarına baktığını ifade eden Gülender Kan, Sefa Berberoğlu’nun bu nedenle boşanmayı istemediğini ifade etti. Kızı Sedef’in ve torununun bir yıldır kendi evinde yaşadıklarını belirten Gülender Kan, bir yıldır tehditlerin de bitmek bilmediğini anlattı. Sefa Berberoğlu’nun evlerine balkondan tırmanarak çıkmaya çalıştığını, sürekli kapının önünde beklediğini, kendilerini telefonla arayarak sürekli rahatsız ettiğini, kızı Sedef’i ve kendisini öldürmekle tehdit ettiğini belirten Gülender Kan’ın anlattıkları, Sefa Berberoğlu’nun cinayeti çok önceden planladığını ortaya koydu. Cinayet günü, Sedef Berberoğlu, patronu ve patronunun oğlu ile işyerinden çıkarak eşya yüklemesi yapmaya gitti. Gidecekleri yere ulaşmadan önce yemek yemek için durdurlar. Yemeğin ardından araca bindikleri sırada onları takip etmiş olan Sefa Berberoğlu’nun ateş açması sonucu Sedef Berberoğlu ve 18 yaşındaki Ahmet Tekin aracın içinde yaşamını yitirmişti. Anne Gülender Kan, gazetecilerin Sefa Berberoğlu’nun ceza indirimi almak için söylediği “Beni aldatıyordu, araçta erkeklerle görünce öldürdüm” sözlerini dikkate aldıklarını ve gerçekleri çarpıtarak haber yaptıklarını da belirtti.