Katillere ağır ceza istediler
9.10.2013
İzmir'de 9 Ekim günü, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ferdane Çöl ve Nurgül Erbaş'ın duruşmalarını takip etmek için Bayraklı Adliyesi'ndeydi. Platform, duruşmalar öncesi Adliye önünde eylem yaptı.

Nurgül Erbaş, 28 Temmuz 2013’te İzmir’in Menderes İlçesi’nde cinsel saldırı girişimine direndiği için öldürülmüştü. Nurgül Erbaş, Ferit Genç tarafından kaçmaması için ensesinden av tüfeğiyle vurularak öldürüldü. Ferit Genç, Nurgül Erbaş’ın cansız bedenini bağa doğru sürükleyerek cinsel saldırısını sürdürmek isterken, çevredekilerin fark etmesi sonucu kaçmıştı.

Ferdane Çöl ise 13 Ekim 2011 tarihinde kocası Sedat Çöl tarafından boşanmak istediği için öldürülmüştü. Öldürüldüğüne koruması olan Ferdane Çöl, polise can güvenliği için birçok kez başvurmasına rağmen polisten “Ölsen de kurtulsak” cevabını almıştı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ferdane Çöl ve Nurgül Erbaş’a adalet için Bayraklı Adliyesi önünde eylem gerçekleştirdi. Eylemde, Ferdane Çöl’ün ailesi, Nurgül Erbaş’ın ailesi, Pınar Ünlüer’in ailesi ve Ayşe Selen Ayla’nın ailesi de vardı.

Ceza indirimlerinden hükümet sorumlu
Eylemde konuşan Ferdane Çöl’ün oğlu, “Annemin katillerinin ağır ceza almasını istiyorum. Hiçbir ceza indiriminden yaralanmadan ağır ceza alsınlar ki bir daha başkalarının canlarını yakmasınlar” dedi. Ferdane Çöl’ün oğlundan sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural konuştu.

Sanem Deniz Kural konuşmasında caydırıcı cezalar olsaydı Nurgül Erbaş’ın hayatta olabileceğini belirti. Kural, ceza yasasında kadın cinayetlerinin ağırlaştırıcı sebep sayılması gerektiğini, bu sayede kadın katillerinin ağırlaştırılmış müebbet alacaklarını söyledi. Ancak ceza yasası bu şekilde düzenlenmediği için Nurgül Erbaş'ın katiline ağırlaştırılmış müebbet değil, sadece müebbet hapis cezası istendiğinin altını çizdi. Hükümetin kadın katillerine verilen ceza indirimlerinden sorumlu olduğunu belirten Kural, herkesi kadın cinayetlerine karşı mücadele etmeye çağırarak konuşmasını sonlandırdı.

Mücadeleyle kadın cinayetlerini azaldı
Basın açıklamasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Azime Taş yaptı. Açıklamada, Eylül ayında 18 kadının öldürüldüğünü, bunun da AKP’nin kadın düşmanı politikalarına rağmen Eylül ayında kadın cinayetlerinin azaldığı belirtildi. Bu azalmanın yürütülen kararlı mücadele sonucu geliştiği söylendi.

Taş açıklamada, Nurgül Erbaş’ın katilinin daha önce işlediği suçlardan ağır ceza almaması sonucu dışarıda olduğunu ve Nurgül Erbaş’ı öldürdüğünü söyledi. Ferdane Çöl’ün ise polisler tarafından korunmadığını söyleyen Taş, Ferdane Çöl davasında istenen raporun gelmemesinin adaleti geciktirdiğini söyledi. Açıklama, Ferdane Çöl’ün ve Nurgül Erbaş’ın katillerinin en ağır cezayı alana kadar davaların peşinde olduklarını belirterek sona erdi.

Nurgül Erbaş'ın katiline müebbet
Aileler ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, eylemden sonra duruşmaları takip etmeye geçtiler. Platform’un müdahil olduğu Ferdane Çöl davasında, katil Sedat Çöl için Mart ayında istenmiş olan Adli Tıp raporu henüz gelmediği için bir ilerleme olmadı ve duruşma 25 Kasım tarihine ertelendi.

Nurgül Erbaş davasının ikinci duruşmasında ise karar açıklandı. Olayı açıkça anlatan tanık beyanlarına ve Nurgül Erbaş'ın ailesinin itiraz etmesine rağmen cinsel saldırı girişimini tamamen yok sayan 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Nurgül Erbaş'ın katili Ferit Genç'e müebbet hapis cezası verdi. Ayrıca uyuşturucu kullanmak suçundan da denetimli serbestlik cezası verildi. Nurgül Erbaş'ın ailesi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu cezayı yetersiz bularak karara tepki gösterdiler Katilin ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması için davayı temyiz edeceklerini belirttiler.