Kadın düşmanı AKP destekçisi ATV
11.10.2013
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in ATV'de sunuculuk yapan Gözde Kansu'nun kostümüne '' kabul edilemez'' demesinin ardından ATV Gözde Kansu'yu performansı sebebiyle işten çıkarması üzerine Abbasağa Forumu'nun çağrısıyla İstanbul'daki birçok forumdan kadınlar bugün(11.10) saat 20'de Abbasağa Parkı'ndan ATV'ye yürüdü.

Geçtiğimiz hafta AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in Beyaz TV’de katıldığı bir programda ATV’de sunuculuk yapan Gözde Kansu’nun kıyafetine ‘’aşırı’’ ve ‘’kabul edilemez’’ olarak yorumlamasının ardından ATV Gözde Kansu’yu performansı sebebiyle işten çıkarması üzerine Abbasağa Forumu’nun çağrısıyla İstanbul’daki birçok forumdan kadınlar bugün(11.10) saat 20’de Abbasağa Parkı’ndan  ATV’ye yürüdü.

Kostümü bırak kadın cinayetlerine bak
Abbasağa Parkı’ndan ‘’Kadın düşmanı AKP destekçisi ATV’’, ‘’Kadın düşmanı AKP’den hesap soracağız’’ sloganlarıyla  başlayan yürüyüş sırasında kadınlar AKP’nin kadın bedenine dair saldırılarının sürdüğünü belirterek  ‘kostümü bırak kadın cinayetlerine bak’ dedi. Kadınların AKP’nin kadınları evde oturmaya mahkum eden politikalarına en iyi cevabı Gezi sürecinde verdiğinin belirtildiği yürüyüşte ‘Hamileler dışarı çıkmasın’ ve ‘Çalışan kadınlar kocalarına değil patronlarına hizmet ediyorlar’’ diyen Ömer Tuğrul İnançer’in de AKP’nin kadına bakış açısını yansıttığı söylendi.

Hüseyin Çelik anayasayı ihlal ediyor
Hüseyin Çelik’in dekolte açıklamasıyla hükümetin kadına yönelik saldırılarının devam ettiği belirtilen yürüyüşte Hüseyin Çelik’in bu açıklamasını ifade özgürlüğü olarak nitelemesine de kadınlar  ‘’ Hüseyin Çelik medya aracılığıyla yaptığı açıklamalarla anayasal suç işlemektedir. Çelik açıklamalarıyla kadına yönelik ayrımcılık yaparak bir kadının işine son verilmesine sebep olduğu için yargılanmalıdır ve cezalandırılmalıdır’’ diyerek cevap verdi.

Bu söylemlerin bedelini kadınları ödüyor
Barbaros Caddesi boyunca ıslıklar ve sloganlarla yürüyen kadınlar  ATV’nin önüne geldiğinde Çevik kuvvet ekipleri tarafından karşılandı. ATV binasının yakınında yapılan basın açıklamasını Forumlar adına Çağla Aydın okudu. Devlet yetkililerinin her kadın düşmanı söyleminin bedelini kadınların canlarıyla ödediğinin belirtildiği açıklamada her gün 5 kadın öldürülürken tacize ve tecavüze uğrarken hukuksuz yargılama sonucunda katillerin ve tecavüzcülerin dışarıda gezdiği söyledi. Hüseyin Çelik dekolte açıklamasına İfade özgürlüğün demesine karşın örgütlenme hakkını kullanan kadınların İfade özgürlüğü yok sayılarak cezaevlerinde olduğuna vurgu yapıldı.

Mücadelemize devam edeceğiz
Basın metninin okunmasının ardından kadınlar, "Bizler Gezi’den bu yana mücadeleyi sürdüren kadınlar olarak tıpkı Gezi’de olduğu gibi AKP’nin yaşam tarzımıza müdahale etmesini kabul etmiyoruz. Erkek egemen devlet hayatımızdan elini çekene kadar mücadelemize devam edeceğiz" dedi.