Gülcan Çelen'e sahip çıkıyoruz
12.10.2013
Gülcan Çelen'in kocası Musa Çelen tarafından öldürülmesi hakkındaki davanın ikinci duruşması 11 Ekim Cuma günü Manisa 2. Ağır Ceza mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya katılan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Gülcan'ın ve ailesinin yalnız olmadığını gösterdi.

Gülcan Çelen, Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde kocası Musa Çelen tarafından 8 Mart 2013 tarihinde bıçaklanarak öldürüldü. Gülcan Çelen davasının ikinci duruşması 11 Ekim Cuma günü Manisa Adliyesi’nde 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Gülcan Çelen’in babası Mustafa Ergün ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu da katıldı. Musa Çelen de diğer kadın katilleri gibi ceza indirimi almaya çalıştı. Gülcan Çelen’in telefonla birilileri ile görüştüğünden şüphelendiğini belirten Musa Çelen, haksız tahrik indiriminden faydalanmak istedi. Ancak Musa Çelen’in ifadelerini çelişkili bulan ve ilk duruşmada Gülcan Çelen’in çocuklarının, babalarının annelerini devamlı dövdüğünü anlattıkları ifadelerini değerlendiren mahkeme heyeti, Musa Çelen’in telefon kaydı istenmesi talebini reddetti. Duruşmada Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu müdahillik talebinde bulundu. Mahkeme heyeti bu talebi “suçtan doğrudan zarar görmediği” gerekçesiyle reddetti. Bir sonraki duruşma 29 Kasım tarihine bırakıldı.

Platform Gülcan’ın ailesinin yanında
Gülcan Çelen’in ailesini yalnız bırakmamak ve Gülcan’a sahip çıktıklarını ifade etmek için duruşmaya katılan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Gülcan Çelen’in babası Mustafa Ergün’e başsağlığı dileklerini iletti. Kadın cinayetlerini durdurma mücadelesinde Gülcan’a da sahşip çıktıklarını ifade eden Platform’a baba Mustafa Ergün teşekkür etti. “Başkalarının da canı yanmasın” diyen Mustafa Ergün, katilin en ağır cezayı almasını istediğini belirtti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Gülcan Çelen’in davasının da takipçisi olacaklarını belirttiler.