Egemen Bağış : Gözde Kansu'nunki performastan
13.10.2013
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in Gözde Kansu açıklamalarıyla ilgili olarak, "Gerçekten de zamanlaması da tavrı da belki şık olmadı diyebiliriz" dedi. Bağış, Kansu'nun işten çıkarılmasının performansla ilgili olduğunu öne sürdü.

Bir televizyon programına konuk olan Bağış, Hüseyin Çelik'in sözleri nedeniyle Gözde Kansu'nun işine son verildiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Sayın genel başkan yardımcımızın şahsi düşüncesini paylaşması belki zamanlama olarak yanlış oldu. Çünkü kanalın aldığı kararın onun sözüyle alınmış gibi bir intiba çıktı ki kanal açıklamalar yaptı. Bu kendi performansıyla ilgili bir şey. Ama şöyle bir dönüp baktığımızda gerçekten de zamanlaması da tavrı da belki şık olmadı diyebiliriz. Çünkü Türkiye'nin imajı, ben devamlı onu denetlemek ve gözetlemek durumundayım, Amerika'da Avrupa'da birçok yerde bu konu haber oldu ve Türkiye'de sanki bir yasakçı zihniyet varmış gibi. Ama başbakanın yaptığı açıklama bu kadar haber olmadı. Asıl altını çizmemiz gereken, Türkiye'de kimsenin yaşam tarzına, kılığına kıyafetine, yediğine içtiğine, okuduğu kitaba, kiminle dostluk yapacağına karışılmayacak. Bu yasayla güvence altına alınıyor. Diğeri bir yorumdur ama yaşam tarzına karışmayı suç kabul eden bir kanun geliyor."