Aile avukatları boşanmamaya ikna edecek
13.10.2013
Kamuoyuna "her ailenin bir avukatı olacak" şeklinde yansıyan Aile Avukatlığı Projesi'ne devlet aileyi güçlendireceği gerekçesiyle tam destek verirken aile avukatları iddet mağduru kadın ya da çocuklara "evine dön" diyecek.

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, yürütücüsünün Adalet ve Hukuk Derneği, Medeniyet Üniversitesi ve Bağcılar Kaymakamlığı olduğu Aile Avukatlığı ve Rehberliği Projesi, kamuoyuna “her ailenin bir avukatı olacak” manşeti ile sunuldu. Projenin açılışına Bakan Fatma Şahin’in de katılmış olması, AKP’nin, avukatlık hizmetinin tüm aşamalarıyla her aileye ücretsiz sunulacağı algısı yarattı.

Kadınlara telkin merkezi
“Aile avukatı ile buluşuyor”, “Şiddet, istismar, taciz varsa, avukatınız da var” gibi sloganların ön plana çıkarıldığı projeyle kadın, yaşlı, engelli ve gençlerin hak ve hukuki bilgilere ulaşmasının hedeflendiği belirtiliyor. Projenin yürütücüleri, pilot bölge olarak İstanbul Bağcılar’ı seçtiklerini, başvuranlara hukuki bilgi verileceğini, daha sonra da projenin elli bin aileyi kapsayacak şekilde genişletileceğini belirtiyorlar. Bağcılar ilçesinin pilot bölge olmasının nedeni, Bağcılar’ın aile içi şiddettin en çok yaşandığı ilçe olması ve savcılığa şikayetlerin en çok bu bölgeden gelmesi şeklinde belirtilmiş.

Projeyi destekleyen kurum ve kuruluşların açıklamaları ise projenin AKP’nin gerici politikalarının bir parçası olduğunu ele veriyor. Adalet ve Hukuk Derneği Başkanı Av. Süleyman Taşbaş, projenin tanıtımında “eş ve çocukları ile kavga eden kadınlar” tanımı yapmaktan çekinmeyip, kurulan Aile Avukatlığı Merkezi’ni, “kadınların, eşi ya da çocuklarıyla kavga ettiklerinde geleceği yer değil, sorunları çözüme kavuşturabilecek bir yer” şeklinde tanıtıyor. Proje her ne kadar “dezavantajlı gruplar”dan söz etse de merkezine “makbul aile”yi alıyor. Derneğin Genel Sekreteri Av. Selami Kurt’un açılış tarihinde Twitter hesabından attığı “Yasaklarla bir yere varılamaz. Boşanmanın yegane çare olmadığını avukattan duymak hiç de fena olmaz” mesajı, projenin kadınlara dönük bir telkin merkezi olarak çalışacağını gösteriyor.

Bağcılar Müftülüğü’ne bağlı kadın dini görevliler ve Bağcılar Emniyet yetkilileri de projeye ilgi gösteren ve destek sunacaklarını belirtenler arasında.

Arabuluculuk sistemi projeye uzak değil

Av. Murat Kara, Türkiye yargı sistemine dahil edilen arabuluculuk sistemiyle Aile Danışmanları Merkezi projesinin kesiştiği görüşünde. Arabuluculuk sisteminin dünyadaki örneklerinin “çok hukukluluğunun” önünü açtığını söyleyen Kara, “Arabulucuların politik, kişisel görüşlerinin vereceği kararda etkili olacağı açıktır. Aynı şekilde var olan örfi ilişkilerin kabul edilme oranı boşanma aşamasında yüksek olacaktır” diyor. Av. Kara, “Her aileye bir avukat” projesinin aslında bir yanıyla da çok hukukluğun fiilen uygulanması anlamına geldiğini vurguluyor.