13 yaşında tecavüze uğrayan çocuğa rapor işkencesi
24.10.2013
Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, 2009 yılında cinsel istismara uğrayan 13 yaşındaki M.K'nın, bekaret raporu alması için zor kullanılarak Adli Tıp Kurumu'na götürülmesine karar verdi.

2009 yılında Diyarbakır’da gerçekleşen olayın ardından şüpheli hakkında ’Küçük yaşta kız çocuğuna cinsel istismar ve zorla alıkoyma’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, polis tarafından yakalanan tecavüzcü S.T., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. S.T'nin 30 yıla kadar hapisle yargılanmasına başlandı.

M.K'ya rapor işkencesi

Mahkeme 2010 yılındaki ilk duruşmada, M.K'nın tam teşekküllü devlet hastenesine sol kolu mühürlü olarak sevk edilip, fiili livata ile ilgili bulgu olup olmadığına ilişkin rapor aldırılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca mağdurenin Dicle Üniversitesi Çocuk Psikiyatri uzmanına sevk edilerek, beden ve ruh sağlığının bozulup, bozulmadığına ilişkin kurul raporu aldırılmasına hükmetti. İstenen raporlar alındı.

Mahkeme, bu aşamalardan sonra M.K'nın yeniden Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edilerek, cinsel istismara maruz kalıp, kalmadığı, fiili livata bulgularının bulunup bulunmadığının da tespit edilmesini; ayrıca M.K'nın kızlık zarının bozulup, bozulmadığına ilişkin de rapor alınmasına hükmetti.

Daha önce cinsel istismar olayı ile ilgili olarak Diyarbakır Devlet Hastanesi, Çocuk Hastanesi, Kadın Doğum Hastanesi ve Adli Tıp Kurumu’na defalarca giden M.K.’nın ailesi ise, kızlarının psikolojisinin daha fazla bozulmaması için başka bir şehre yerleşti. Tıp Fakültesi’nden istenen ikinci işlemleri yaptırmadı.

Tecavüzcü tahliye edildi

Mahkemenin muayene konusunda ısrarını sürdürmesi üzerine Cumhuriyet Savcısı, polis merkezine talimat yazarak M.K.’ya davetiye çıkarılıp, rapor alınması için hastaneye götürülmesini istedi. Sanık S.T., 2 yıllık tutukluluktan sonra tahliye edildi.

Polis zoruyla rapor aldıracaklar

Mahkeme ise karar verilebilmesi için Adli Tıp Kurumu’ndan rapor aldırılmasının zorunlu olduğunu gerekçe göstererek, mağdurenin gitmek istememesi durumunda polis zoruyla sevk edilmesine karar verdi.