Sevda Kaya'nın katili hala bulunamadı
25.10.2013
Van'ın Erciş İlçesi'nde evlendikten 28 gün sonra 7 Kasım 2011'de silahla öldürülen 21 yaşındaki Sevda Kaya'nın davası 8 Nisan'da başlamasına rağmen davada hiçbir ilerleme görülmedi.

Erciş'te oturan Alim Yıldız, 9 Ekim 2011'de görücü usulü resmi nikah yapılmadan 21 yaşındaki Sevda Kaya ile birlikte yaşamaya başladı. Beyazıt Mahallesi'nde oturan çiftin birlikteliği, 28 gün sonra Kurban Bayramı'nın 2'nci günü Sevda Kaya'nın tabanca ile başından vurulması ile kısa sürede son buldu. Van Bölge Hastanesi'ne kaldırılan Kaya, 9 Kasım 2011'de Ankara'da kaldırıldığı hastanede 7 gün sonra yaşamını yitirdi. Cinayetle ilgili soruşturma başlatan Erciş Cumhuriyet Savcılığı, ateş edilen silahla ilgili hiçbir bulguya ulaşmazken, soruşturma kapsamında Sevda Kaya'nın nikahsız eşi Alim Yıldız, Kayınvalidesi Ayfer Yıldız, Kayınpederi Abdulcabbar Yıldız, Muhammed Yıldız ve Yüksel Yıldız hakkında adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

7 ay geçti, bir delil bulunamadı

Aile, kızları Sevda Kaya'nın eşinin ailesi tarafından öldürüldüğünü söylerken Sevda Kaya'nın vurulduğu silahın bulunamaması, katilin elini kolunu sallayarak gezmesine sebep oluyor. Davanın başlamasının üzerinden 7 ay geçmiş olmasına rağmen katili yakalamaya yönelik, Sevda Kaya'nın ölümünü aydınlatacak bir delilin bulunamaması davanın ilerleyişini durdurdu.

Vefa Kaya, Sevda Kayanın abisi :
Delil çok, adalet yerini bulsun
Bu cinayet depremden sonra oldu, bayramın 2. günüydü. Kardeşimi vurdular ama ortada kovan yok, silah yok. Sevda başından vuruldu, kurşun da yok. 10 gün sonra 2. yılı dolacak. Kardeşim öldürüldü, şüpheli olarak kimse gözaltına bile alınmadı. Kardeşimi öldürenler bize kan parası teklif ediyorlar, kabul etmiyoruz. Önceden sabıkaları vardı, onları da sildirmişler. Biz basına çıktık ancak öyle dosya mahkemeye gitti. Eski savcı hazırladığı iddianamede kayınpederin öldürüldüğünü yazdı. Şimdiki mahkeme heyeti adil davranmıyor. Katil elini kolunu sallayarak hala ortada geziyor. Silah sesini duyan şahidimiz vardı. Duydum diye ifade verdi ama o da ifadesini değiştirdi, duymadım diyor. Karşı taraftan 4 kişinin elinin üstünde ve avucunda barut izi çıkmış. Delil yok diyorlar ama aslında delil çok. Delilleri saklıyorlar, göz yumuyorlar. Gitmediğimiz yer, çalmadığımız kapı kalmadı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e söyledik, bize sırtını döndü. Biz 2 yıldır her şeyi adalete bıraktık ama burada adalet yok. Adalet yerini bulsun, kardeşimin kanı yerde kalmasın.