Pınar Ünlüer için adalet istediler
30.10.2013
Bugün (30.10.2013) İzmir, Bayraklı adliyesi 3.ağır ceza mahkemesinde, arkadaşlık teklifinin reddedilmesi gerekçesiyle Okan Özparıltı tarafından başından vurularak öldürülen Pınar Ünlüer'in 3.duruşması gerçekleşti. Duruşmada maktulün eski eşinin daha önce verdiği ifadeyi reddetmesi ve tanıkların olaya ilişkin çelişkili ifadeleri dikkat çekti. Mahkeme tanık ifadelerini dinledikten sonra sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Dava 23.12.2013 tarihine ertelendi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu müdahil olduğu davayı, ailelere birlikte takip etti. Bu duruşmada da katil, diğer kadın katillerinin yaptığı gibi ceza indirimi elde etme peşindeydi. Mahkeme heyeti, dinlenmeyen tanıkların dinlenmesine karar vererek duruşmayı 23 Aralık 2013 tarihine erteledi. Duruşmadan sonra Platform, Bayraklı Adliyesi önünde, ailelerle birlikte eylem gerçekleştirdi.

Gerçekleşen eylemde konuşan Suna Maviş, Başbakan’ın kadın cinayetleri hakkında niçin tek bir açıklama yapmadığını sordu. Suna Maviş konuşmasına, öldürülen kadınların artık son olmasını, daha fazla ailenin canın yanmaması için Başbakan’ın ve hükümetin gerekli önlemler alması gerektiğini söyledi.

Suna Maviş’in ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav eylemde konuştu. Kav konuşmasında, uzun süren davalar yüzünden adaletin geciktiğini ve tam olarak karşılanamadığını söyledi. Kav, Başbakan’ın kadınların sesini duyması gerektiğini ve ceza kanunlarında kadın cinayetlerinin geçmesi gerektiğini belirtti. Kav, adalet arayışına devam edeceklerini ve kadınların haklarını kazanana kadar mücadele edeceklerini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

"Hayır" demesini kabul etmediği için öldürüldü
Suna Maviş’in ardından Platform adına basın açıklamasını Ceren Ağtaş yaptı. Yapılan basın açıklamasında;"Pınar Ünlüer; 3 Aralık 2012 de, arkadaşlık teklifinin reddedildiği gerekçesiyle, okul çıkışında çocuğunu beklerken, başından pompalı tüfekle vurularak öldürüldü. Pınar Ünlüer kadın olduğu için, bir kadının "hayır" demesi kabul edilmediği için , emniyet görevlileri bir kadının yaşama hakkını korumayı kendi sorumlulukları saymadıkları için , bundan 696 gün önce ; düşünen , karar veren , seçim yapan beyni hedef alınarak öldürüldü.

Kadın cinayetleri AKP iktidarının kadın düşmanı politikalarına rağmen, yürüttüğümüz kararlı mücadele sonucu bir parça olsun azalmakta. Ancak yine de kadın cinayetlerini durduracak bütünlüklü politikalar üretilmemesi nedeniyle, kadın cinayetleri devam ediyor. İzmir’de gittikçe artan kadın cinayetleri karşısında idari makamların tek bir açıklama dahi yapmaması katilleri cesaretlendirmek anlamına gelmektedir. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Pınar Ünlüer'in katili en ağır cezayı alana dek mücadelemizi sürdüreceğiz." denildi.

Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer :
Adalet bekliyoruz
"Tartışma 10 dakika sürüyor adam yanında pompalı tüfekle mi dolaşıyor? Cinayet planlanmıştır. Cezayı indirebilmek için satılmış, yalancı şahitler kullanıyorlar. Ceza indirimi istemiyoruz ağırlaştırılmış müebbetten başka ceza kabul etmeyeceğiz. Devletten adalet bekliyoruz" dedi.

Ayşe Selen Ayla’nın annesi Hatice Ayla :
İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı
Duruşmanın ardından Ayşe Selen Ayla’nın annesi Hatice Ayla konuya ilişkin;"Bu tür davalarda profiller hep aynı, sanık profilleri aynı, şahit profilleri aynı sadece söz konusu cezayı hafifletmeye çalışıyorlar. Bu cinayetler planlıdır. Önceden cezai süreç dahi planlanmıştır. Kurbanlar seçilmiştir. Bu davada iddia edilen olay mantıksızdır. Cinayet planlıdır. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalıdır" dedi.

Dava avukatı Çağla Deniz Felamur :
Öldürme kastı vardı ve cinayet planlıydı
Dava avukatı Çağla Deniz Felamur duruşmayla ilgili ;"Tanıklar maktulü itibarsızlaştırmaya çalışarak haksız tahrik indiriminden yararlanmaya çalıştı. Tanıkların ifadelerinde çelişkiler oldu. 2 tanığın olay yerine mesafeleri aynı olmasına rağmen verdikleri ifadeler farklıydı. Tanık ifadelerine ilişkin yazılı beyanda bulunacağız. Olay planlanmıştır. Pompalı tüfek bilinçli olarak sanığın yanındaydı. Sanık olaydan önce olay yerinin önünden arabasıyla birkaç kez geçmiş ve cinayeti planlamıştır. Öldürme kastı vardır diğer insanları dışarıya çıkarmıştır. Cinayet soğukkanlılıkla ve planlı olarak işlenmiştir. Yargı sürecinin tamamında da sanık kendindeydi. Şu aşamadan sonra yargı sürecinin hızlanmasını ve sanığın hak ettiği ağırlaştırılmış müebbet cezasını almasını bekliyoruz. Her ne kadar karşı taraf, maktul ve sanığın ilişkisinin varlığını kanıtlamaya çalışsa da yargılama olması gerektiği gibi ilerliyor. Tanıklar olması gerektiği gibi dinleniyor ve katile hoşgörü gösterilmiyor. Genel olarak mahkeme tutumunu doğru buluyorum, olumlu sonuç bekliyoruz" dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav :

Ceza kanunu kadınların aleyhine işliyor
Duruşmanın ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav; "Hukuken yapılması gerekenler yapılıyor. Mevcut ceza kanunu kadınların aleyhine işliyor. Sanık ceza kanunundaki açıklıklardan faydalanarak cezasını hafifletmeye çalışıyor. Adalet zedeleniyor. Haksız tahrik indirimi yolu açık olduğu için gerçekçi olmayan tutarsız ifadeler oluyor. Cinsel saldırılarda ve kadın cinayetlerinde cezai indirimlere son verilmelidir. AKP’nin demokratikleşme paketinde kadınların hayat güvenliğine yönelik bir düzenleme yoktur. Bu dönemde kadın cinayetlerine ilişkin kanunlara dikkat edilmelidir. Olması gereken düzenlemeler yapıldığında her şey yoluna girecektir" dedi.