Pınar Yolver'in katillerine ceza indirimi
2.11.2013
İzmir Bayraklı Adliyesi'nde 31 Ekim günü, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu müdahil olduğu Pınar Yolver'in karar duruşmasını takip etti. Mahkeme, kadın katillerine ceza indirimi verdi.

İzmir'de 19 Nisan 2013 tarihinde 19 yaşındaki Pınar Yolver, henüz 2 aydır evli olduğu Mehmet Yolver ve kayınpederi Semet Yolver tarafından ağır şekilde işkenceye maruz kalarak öldürülmüştü. Gelen raporlar, Pınar Yolver’in vücudunda çok sayıda darp izinin bulunduğunu ve bu nedenle oluşan kanamadan dolayı öldüğünü göstermişti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve aileler, Platform’un müdahil olduğu davanın saat 10.30’daki 3. duruşmasını takip ettiler. Duruşmada Pınar Yolver’in eşi Mehmet Yolver ve kayınpederi Semet Yolver, hala masum olduklarını, döverek öldürdükleri Pınar Yolver’i öldürmek istemediklerini iddia ettiler. Katiller, ceza indirimi alabilmek için “Pişmanız”, “Öldürmek isteseydik, dövmezdik”, “Pınar’ı çok seviyordum, öldüğü için hala şoktayım” diyerek ceza indiriminin her yolunu denediler.

Mahkeme heyeti, açıkladığı kararda Mehmet Yolver’e ağırlaştırılmış müebbet verip ceza indirimiyle müebbet, Semet Yolver’e müebbet verip ceza indirimiyle 25 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, anne ve kız kardeş Elif Yolver ve Pelin Yolver’e delilleri karatmaktan dolayı 5 ay ceza verip, hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Selfet Yolver ise beraat etti.

Ceza kanunu değişmeli
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, duruşma sonrası saat 12.30’da Adliye önünde eylem gerçekleştirdi. Öldürülen kadınlardan Pınar Ünlüer ve Ayşe Selen Ayla'nın aileleri de eylemdeydi. Eylemde 19 yaşında daha 2 aylık gelinken öldürülen Pınar Yolver'i simgelemek için Platform üyeleri başlarına siyah duvaklar taktı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav eylemde konuştu. Kav, kadın katillerinin, öldürdükleri kadınların toprak altında oldukları için çok rahat bir şekilde, istedikleri gibi konuşabildiklerini söyledi. Kav konuşmasına, ceza indirimleri verildiği ve ceza kanununda bir düzenleme olmadığı sürece kadın cinayetlerinin devam edeceğini belirtti. Kav, öldürülen Pınar Yolver ve diğer tüm kadınların haklarını aramaya, kadın katilleri gerektiği gibi ağırlaştırılmış müebbet alana kadar tüm kadınlarla ve ailelerle birlikte mücadele etmeye devam edeceklerini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Gülsüm Kav’dan sonra konuşan Platform hukukçularından Çağla Deniz Felamur, davada da görüldüğü gibi verilen ceza indirimlerinin, kadın katillerini ödüllendirmek olduğunu söyledi. Felamur, mevcut ceza kanunun yetersiz olduğunu, kadın cinayetlerinde verilen ceza indirimi dolayısıyla kadın katillerinin daha rahat hareket ettiklerini belirterek konuşmasını bitirdi.

AKP’ye rağmen kadın cinayetleri azalmakta
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına basın açıklamasın Türkan Paker yaptı. Paker, geçen aylara oranla kadın cinayetlerinin, AKP’nin kadın politikalarına rağmen verilen kararlı mücadele sonucu düştüğünü söyledi. Paker, İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde eski nişanlısı tarafından öldürülen Nuray Çelik’in ailesinin yalnız olmadığını belirtti. Açıklamada, İzmir’de giderek artan kadın cinayetleri hakkında, idari kurumların, Valiliğin ve Emniyetin açıklama yapmaması, kadın katillerini cesaretlendirdiği belirtildi. Açıklama, tüm kadınlar için adalet sağlanana kadar mücadeleye devam edileceği belirtilerek son buldu.