AKP kredi sorununa evlilikle çözüm üretiyor
2.11.2013
Öğrencilerin en büyük sıkıntısı olan kredi sorununa Hükümet evlilikle çözüm buluyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yeni evlenen gençlere 10 bin liraya kadar kredi verme kararının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı da üniversite öğrencilerini de evlendirmeye teşvik etmek amaçlı harekete geçti.

AKP Hükümeti öğrencileri de öğrenim kredilerine dair çözümler sunarak evliliğe teşvik etmeye çalışıyor. Buna göre Bakanlık, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrencilere verdiği aylık 280 TL öğrenim kredisi ve yurt ücretlerini, üniversite okurken evlenen öğrencilerden geri almayacak.  Öğrenim hayatı bitene kadar evli öğrencilere burs verilecek. Evlenen ve kredi borcu bulunan öğrencilerin de geçmişe dönük borçları silinecek. Öğrenciler evlenerek faizleriyle ödemekte zorlandığı kredi borçlarından, kişi başına 13 bin TL olan borçtan kurtulmuş olacak.  

Evliysen yurttan yararlanabileceksin
Bugüne kadar parası olmadığı halde KYK'dan yararlanamayan, barınma sorunu yaşayan, burs alamayan binlerce öğrenciye çözümü AKP Hükümeti evlilikle sağlayacak. AKP Hükümeti öğrencilerin bu temel sorunlarına da evlilikle yanıt verdi. Evli öğrenciler, yurtlarda kalmaya devam etmek istemeleri durumunda kız ve erkek ayrı olmak şartıyla devlet yurtlarından yararlanabilecek. Evli üniversite öğrencisine yurt da ücretsiz olacak. Uygulamadan yararlanmak isteyen öğrencilerin evlilik cüzdan ile bakanlığa başvurması yeterli olacak. Bakanlığın belirlemelerine göre, yeni uygulamadan yaklaşık 3 bin üniversite öğrencisi yararlanacak.