Boşanmayı değil kadın cinayetlerini engelle
5.11.2013
Kadınlar öldürülüyor. Hem de kendi hayatlarına karar vermek istedikleri, çalışmak istedikleri, şiddet görmek istemedikleri, boşanmak istedikleri için. Tüm bu gerçeklere rağmen AKP hükümeti yobazlıkta ve kadın düşmanlığında sınır tanımıyor. Kadına yönelik suçlarda, kadın cinayetlerinde caydırıcı cezalar için kılını kıpırdatmayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 20 bin boşanmanın önüne geçmek için Adalet Bakanlığı ile teyakkuza geçti.

Başbakan’ın “kızlı erkekli aynı evde kalıyorlar. Bizim muhafazakâr yapımızı ters. Gereğini yapacağız” açıklamasından sonra Fatma Şahin hemen harekete geçti. Zaten kadın cinayetlerini önlemek konusunda kadın örgütlerinin müdahalesi ile ite kaka düzenlemeler yaptığı, esas görevi olan kadınların yaşam hakkının muhafaza konusunda düzenlemeleri yapması yıllarını alan Fatma Şahin, söz konusu “evlilik” olunca teyakkuza geçti. Yıllardır kadın örgütlerinden kadın katillerine caydırıcı cezalar verilmesi için Adalet Bakanlığı’nı da harekete geçirerek düzenleme yapması talep edilen Şahin, Adalet Bakanlığı’nın kapısını çaldı. Ama kadınları hayatta tutmak için değil, boşanmaların önüne geçmek için.

Kadınlar en çok boşanmak istediği için öldürülüyor
Fatma Şahin, Türkiye’de kadın cinayetlerinin en önemli nedenleri arasında yer alan “kadınların boşanma” talebini hiçe sayıyor. Kadınların yaşam haklarını korumak yerine Adalet Bakanlığı ile işbirliği içerisinde 20 bin kadının boşanmasını engellemeyi hedefliyor. Milliyet Gazetesi’nden Abdullah Karakuş’la görüşen Şahin açıklamalarıyla bir kez daha pes dedirtti.

Her adımları kadına ceza
Kadının çalışması, nafaka sistemi zaten layıkıyla işlemediği için, etkin koruma için gereken adımlar atılmadığı için boşanmak isteyen kadınların çoğu zaman bu kararlarından vaz geçmelerine neden olan sistem Bakanlıkların çalışmalarıyla daha da zorlaştırılacak. Üstelik velayeti annelerde olan çocuklar babalarıyla görüştürülmezse kadınlar için oldukça ağır cezalar getiriliyor. Boşanmış çiftlerin çocukları ile ilgili mağduriyet yaşamamaları ne kadar önemli olursa olsun, uzaklaştırma kararlarının lav edilmesi, kadına yönelik şiddet, tecavüz hatta cinayet gibi suçlarda erkeklere indirim üstüne indirim verilen bir yargı siteminde, caydırıcı cezaların yaşam hakkını korumak için kullanılması gerekirken, Şahin’in önceliğinin kadınları hayatta tutmak olması gerekirken planlanan bu düzenleme hükümetin kadın politikasını tamamen ortaya koyuyor.

Ölen kadınlar ne olacak
Bakanlık, Aile mahkemesi hâkimi ile eşgüdümlü çalışacak sosyal hizmet uzmanları atamayı hedefliyor. Bu uzmanların çiftlerin boşanmasını engelleyici görüşmeler yaprak mahkemeye raporlar sunacak. Tam da bu nokta da Bakanlığın kadın cinayetleri ve tecavüz davalarında, söz konusu davalar basında geniş yer tutmazsa, kadın örgütleri eylem yapmazsa dava dosyalarına bile bakma gereği duymadığının altını çizmek gerekiyor.  Şahin ayrıca Avrupa Birliğine bağlı ülkelerle de görüştüklerini, bu ülkelerin temsilcilerinin aileyi değil bireyi destekleyen politikalar nedeniyle zorluk yaşadığını belirtti. Bu zorluğun ana nedeninin emeklilik sistemi, yaşlı, çocuk, engelli bakımı olduğunu dile getirdi. Yani Şahin’in örnek gösterdiği ülkeler bakım emeğini kadınların üzerine yıkamamaktan, devletin kendi vatandaşı olan engelli ve yaşlılar için bütçe ayırmasından şikâyetçi. Şahin’de şimdiden önlemini alarak kadınları evlere hapsedecek politikaları uygulamaya koymaya çalışıyor.

Kadını değil, aileyi güçlendirecekler
Bakanlık aile merkezli politikalarını üç aşamada yürütmeyi düşünüyor. İlk ayağı evlilik öncesi eğitim. Bunun için belediyelerde uzmanlar olacak ve evlenecek çitleri bilgilendirecek. Şahin tam bu noktada boşanmaların önüne geçmek için neden çalıştıklarına dair şu argümanı sunuyor: boşanan çiftleri %17’si tekrar evleniyor. 2012 yılında öldürülen kadınların %79’u boşanmak istediği için öldürüldü. Bu konu hakkında Şahin’den tek kelime açıklama yok. Ayrıca kadın istihdamının desteklenmemesi, kadınların ekonomik sıkıntılar çekerek tekrar evlenmek zorunda kalmasının en öneli nedenleri arasında.

Kadına yönelik şiddette AB ilerisindeymişiz
Şahin kadına yönelik şiddete AB ilerisinde olduğumuzu iddia etti. Yetmedi teme sıkıntı olarak şunları belirtti: “Şu andaki sıkıntımız mağduru koruyoruz ama aynı zamanda şiddet uygulayan erkeği rehabilite etmemiz lazım” Fatma Şahin’in aksine veriler gerçeği apaçık gözler önüne seriyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun her ay açıkladığı verilere göre kadın cinayetlerindeki azalmayı AKP’ye rağmen kadın örgütlerinin mücadelesi sağladı. Platformun takip ettiği davalarda önemli kazanımlar olurken, Platformun olmadığı her aralıkta kadın katillerine indirim üstüne indirim veriliyor. Üstelik Şahin’in iddialarının aksine kadınlar üzerine düşen her şeyi yapıp her türlü merciye başvurmalarına rağmen korunmadıkları için ölüyor. Karakolun 100 metre ilerisinde koruma altında bir kadının defalarca bıçaklanarak öldürülebilmesi AB’nin ilerisinde bir durumsa, evet ilerisindeyiz.  

Doğum paketinde iş dünyasına yük olmayacaklarmış
Şahin: “ Bir taraftan kadın istihdamını güçlendirmemiz gerekiyor, bir taraftan da bu ülkenin geleceğine dair nüfus politikalarını oluşturmamız gerekiyor. Esnek çalışma ve kreş desteğinin yaygınlaşması, hem kadının ekonomik hayatın içinde olmasını sağlıyor hem de Allah'ın ona verdiği görev ve sorumluluk var; analık. Ne kadını hapsetmek istiyoruz ne de kadını bir doğurganlık makinesi gibi görüyoruz. İş dünyası rahat olsun, onlara yük getirmeyeceğiz” dedi. Ancak tartışılan paketteki esnek çalışma koşullarının kadınların iş yaşamından düşüreceği, hiçbir özel sektör kuruluşunun part time çalışan bir işçisine tam ücret ödemeye yanaşmayacağı ortada. AKP’nin nüfus politikaları kadınların yaşamlarını sınırlandırmaktan öteye gidemiyor.

Caydırıcı ceza yok
Taciz gibi suçlarda Adli Tıp raporuna gerek olmadan ceza verilmesi konusunda çalışmalarının olduğunu da belirten Şahin, raporlara rağmen verilen cezai indirimlerden söz etme zahmetine bile girmedi. Ayrıca Adalet bakanlığı ile komisyon kurarak TCK’yı da değiştireceklerini belirten Şahin’in bahsettiği pakette kadın cinayetlerine verilen cezai indirimlerin kaldırılması ile ilgili bir madde yok.

AKP tam gaz kadın düşmanlığına devam ediyor
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, icraatları ve kadınlara yaklaşımı ile artık kadın örgütlerinde tahammül bırakmadı. Söz konusu yaşam hakkı olunca ağzını bıçak açmayan bakanlık, kadınları hayatta tutmak için değil, boşanmalarını engellemek için seferber. Yaşam biçimlerine karışmadıklarını iddia eden AKP hükümeti, ellerindeki yasal imkânlarla yaşam biçimlerini aleni belirlemeye çalışıyor. Burs, evlilik kredisi, yurt sorunu, kürtaj sınırlamaları, esnek çalışma paketleri, boşanma engelleyici arabulucular… AKP hükümeti kadın katillerinin eline silahı kendisi veriyor. 


  • YAZAR
  • Editor