Hatice Palta'ya adalet için Uşak Adliyesi'ne çağırıyoruz
5.11.2013
16 Temmuz 2013'te öldürülen Hatice Palta kardeşimize adalet için öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleriyle birlikte 6 Kasım Çarşamba günü 14.00'da Uşak Adliyesi önünde olacağız.

Basın metnimizi yayınlıyoruz:

Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, öldürülen Hatice Palta kardeşimize adalet talebimizle, davaya müdahil olarak 2. duruşma için buradayız. Hatice Palta 16 Temmuz 2013 günü, boşandığı Adem Kalkan tarafından av tüfeği ile vurularak, emzirdiği bebeği kucağındayken öldürüldü. Hatice kardeşimizin kendi hayatına dair karar alarak boşanmasının ardından, Adem Kalkan kendisini tehdit ve darp etti. Bunun üzerine devlete koruma talebinde bulunan Hatice Palta’ya kağıt üzerinde koruma veren devlet yine korumamış ve Hatice kardeşimiz katil tarafından tasarlanarak öldürülmüştür.

Katil Adem Kalkan, ilk ifadesinde “bir anlık öfkeyle ateş ettim” dedi. Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada ise “hava soğuktu yanlışlıkla tetiğe basmışım” şeklinde ifade vererek, kadın kardeşlerimizin katillerinin ceza indirimi almak için her yolu denediğini bir kez daha gösterdi. Kadın kardeşlerimizin katilleri bu yollara ceza indirimlerinden faydalanmak için başvuruyorlar ve kadın cinayetlerini bu indirim ihtimalleri üstünden tasarlayarak gerçekleştiriyorlar. Kadın cinayetlerinin durması için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak taleplerimizi yineliyoruz: Kadın kardeşlerimizin katillerine caydırıcılığı çok önem taşıyan ağırlaştrılmış müebbet hapis cezası verilsin, Türk Ceza Kanunu’na getirilecek ek madde ile kadın cinayeti suçlarında hiçbir ceza indiriminin uygulanmayacağı ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının verileceği devletin yasalarında yer alsın, En temel insan hakkı olan “yaşam hakkı” için mücadele eden kadın kardeşlerimize etkin koruma sağlansın ve 6284 sayılı Koruma Kanunu etkin bir şekilde uygulansın.

Hatice kardeşimiz bebeği kucağında öldürülürken, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre sadece 2013’te 1 Ocak’tan 31 Ekim’e kadar 187 kadın kardeşimiz öldürüldü. İç İşleri Bakanlığı’nın ise daha dün açıkladığı raporda aynı tarihlerde öldürülen kadın sayısının 73 olarak belirtilmesi yine gerçekleri yansıtmıyor. Devlet verilerini aile içi şiddet olaylarıyla sınırlayarak ayrılmak, kendi hayatına karar vermek istediği için öldürülen kadınları görmezden geliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin kadın cinayetlerine “medyanın manşetten abartması” diyerek kadınları koruma görevinden kaçmaya çalışmakla kalmayıp boşanmak isteyen kadınları engellemek için 20 bin gibi bir hedef koyarak aileyi kadınların canlarının üstüne koyuyor. Kadınlara 3 çocuğu ve boşanmamayı buyurup, kürtaj hakkını elinden alarak kadınların hayatına ve kararlarına müdahalede sınır tanımayan AKP hükümetinin Gençlik ve Spor Bakanlığı, üniversite öğrencilerini bursla evlendirmeye teşvik ederken yaşam hakkı mücadelesi veren kadınları korumaya yanaşmıyor. AKP hükümetini ve tüm devlet yetkililerini kadınların yaşam kararlarına müdahale etmeyi bırakıp kadınları korumak için göreve çağırıyoruz.

Devlet, gerçeği yansıtmayan verilerle kadın cinayetlerini görmezden gelmeye çalışırken, kızları öldürülen ailelerle ve yaşam mücadelesi veren kadın kardeşlerimizle birlikte yaşam hakkımız için bu davaların takipçisiyiz. Uşak’ta geçen hafta şiddete boyun eğmeyerek ayrılmak isteyen Sevim Gündoğdu, ayrı yaşadığı eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Yine Uşak’ta 15 yıl önce boşandığı eski kocası tarafından bıçaklanarak koruma tedbiri altındayken öldürülen Nermin Şen kardeşimizin katili tek celsede ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Bugün Hatice kardeşimizin ailesi, Nermin Şen kardeşimizin ailesi ve İzmir’de arkadaşlık teklifini reddettiği için başından vurularak öldürülen Pınar Ünlüer kardeşimizin ailesi ile birlikte Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Hatice Palta için adalet talebimizle Uşak Adliyesi’ndeyiz.