Hatice Palta'nın katilinden indirim bahanesi
7.11.2013
16 Temmuz 2013'te bebeğini emzirirken eski eşi tarafından öldürülen Hatice Palta'nın 2. duruşması bugün Uşak Adliyesi'nde görüldü. Hatice Palta'nın katili indirim alabilmek için "akli dengem yerinde değil" bahanesini öne sürdü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun takip ettiği dava 18 Aralık Çarşamba günü saat 14.00'a bırakıldı.

6 Kasım'da Hatice Palta'nın katili Adem Kalkan'ın yargılandığı ikinci duruşma Uşak Adliyesi'nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu davaya müdahil olarak katıldı. Hatice Palta boşandığı Adem Kalkan tarafından 16 Temmuz'da koruma tedbiri altındayken defalarca tehdit ve darp edildikten sonra kucağındaki bebeğini emzirirken öldürülmüştü. Duruşma görülmeden önce Adliye önünde, davaya müdahil olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, adalet mücadelesini Platform’la birleştiren Hatice Palta'nın ailesi, abisi Erdoğan Palta ve İzmir'de arkadaşlık teklifini reddettiği için öldürülen Pınar Ünlüer'in babası Zeki Ünlüer ile birlikte bir basın açıklaması yaptı.

Ağır ceza verilene kadar peşindeyiz
Platform adına basın açıklamasını okuyan Semiha Hasgör "Devlet, gerçeği yansıtmayan verilerle kadın cinayetlerini görmezden gelmeye çalışırken, kızları öldürülen ailelerle ve yaşam mücadelesi veren kadın kardeşlerimizle birlikte yaşam hakkımız için bu davaların takipçisiyiz. Uşak’ta geçen hafta şiddete boyun eğmeyen Sevim Gündoğdu, ayrıldığı eski kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Bizler Sevim kardeşimize de sahip çıkıyoruz. Nasıl ki, Uşak’ta 15 yıl önce boşandığı eski kocası tarafından bıçaklanarak koruma tedbiri altındayken öldürülen Nermin Şen kardeşimizin katili tek celsede ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldıysa, tüm kadın cinayeti davalarında adaletin yerini bulması için mücadelemizi sürdürüyoruz. Bugün burada Hatice Palta, Nermin Şen ve Pınar Ünlüer kardeşimizin aileleri ile birlikte, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Hatice Palta için adalet talebimizle Uşak Adliyesi’ndeyiz. Hatice Palta kardeşimizin katili en ağır cezayı alana dek davanın peşinde olmayı sürdüreceğiz." şeklinde konuştu. Hatice Palta'nin abisi Erdoğan Palta ise ne olursa olsun kardeşi için adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğini belirtti.

Kızlı-erkekli açıklamaları bırak, kadın cinayetlerine bak
Platform İzmir Temsilcisi Sanem Deniz Kural "Başbakan hala ‘evlerde kızlı erkekli evde kalıyorlar’ gibi insanların yaşam tarzlarına müdahale edici söylemlerine devam ediyor. AKP hükümeti bu söylemlerine devam ettiği ve kadın cinayetleri hakkında bir açıklama yapmadığı sürece kadın cinayetleri artarak devam edecektir ve bunun sorumlusu devlettir. 1 Ocak ve 31 Ekim 2013 tarih aralığında sadece basına yansıyan kadın cinayetleri 187’ye varırken, İç İşleri Bakanlığı’nın bunu 73 olarak açıklaması kadınların aile içinde olmadıkları sürece devlet tarafından görülmedikleri anlamını taşıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in 20 bin boşanmayı engelleme hedefini belirten açıklamalar yapmak yerine, boşanmak isterken öldürülen kadınlarla ilgili, kadın cinayetlerini durdurmak ve kadınları korumayı etkinleştirmek için açıklama yapmalı ve bu doğrultuda görevini yapmalıdır. Devlet yaşam kararları konusunda bu tür müdahalelere devam edip kadın cinayetlerini durdurmak için sorumluluğunu yerine getirmediği sürece kadın cinayetleri azalmaz, aksine artar. Devletin görevini yerine getirmemesine rağmen, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu mücadelesini kızlarını kaybeden aileler ve yaşam hakkı mücadelesi veren kadınlarla birleştirip olumlu gelişmeler yaşanmasını sağlamıştır. Adalet mücadelemize devam edeceğiz ve bu davaların, Hatice Palta’nın davasının takipçisi olacağız" diyerek devleti görevini yapıp kadınları korumaya çağırdı.

İndirim almak için bilinen bahane
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun müdahilliğinin kabul edildiği davanın 2. duruşmasında tanıklar dinlenirken katil Adem Kalkan bulunmadı. Akli dengesinin yerinde olup olmadığına dair rapor almak için Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde gözlem altında bulunduğu duruşmada belirtildi. Kadın katillerinin indirim almak için denediği ilk yollardan biri olan akli dengesinin yerinde olmadığı iddiasını Hatice Palta’nın katili de denemeye çalışıyor.

Dava 18 Aralık Çarşamba günü saat 14.00’e ertelendi.

Ceza yasasında düzenleme şart
Duruşmadan sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Avukatı Perihan Çağrışım Kayadelen “Sanık bu duruşmaya cezai ehliyetinin olup olmadığına ilişkin Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde gözlem altında olduğu için getirilemedi. Her kadın katilinin başvurduğu yöntemlerden biri olan akli dengesinin yerinde olmadığı savunmasına sığınmaya çalışıyor. Bunun dışında Hatice ile boşanmış olmalarına rağmen, yine bir diğer indirimi olan haksız tahrik indirimine de başvurmaya çalışıyor. Bunun önüne geçebilmek için ceza yasasında düzenleme yapılması gerekiyor. Haksız tahrik ve takdiri indirim sebepleri gibi kurumların mahkemeler tarafından daha dikkatli uygulanması gerekiyor” şeklinde açıklama yaptı.

Aileler omuz omuza mücadele ediyor
Hatice Palta’nın katilinin yargılandığı duruşmadan sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, adalet mücadelesini birleştirdiği Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer ile birlikte 24 Ekim'de iki aydır ayrı yaşadığı eski eşi 42 yaşındaki Mehmet Gündoğdu tarafından göğsünden bıçaklanarak öldürülen Sevim Gündoğdu’nun ailesini ziyaret etti. Sevim Gündoğdu’nun kızı Zeynep Kılıç ile görüşen Platform Sevim Gündoğdu’ya sahip çıkarak kadın cinayetlerini durdurmak için ve öldürülen kadınlar için adalet mücadelesini Sevim Gündoğdu’nun ailesiyle birleştirdi.