Annelerden tepki: AKP sussun, kadınlar kurtulsun
6.11.2013
Başbakan Erdoğan'ın öğrenci evlerine dair sözlerine gençlerin ardından annelerden de tepki gecikmedi. Uludağ Üniversitesi Görükle Yerleşkesinde, genç kadınlarla bir araya gelen anneler "çocuklarımızın nasıl bir hayat süreceğine karışamazsın" dedi.

 Başbakan Erdoğan’ın öğrenci evlerine dair söylemleri tepki çekmeye devam ediyor. “Kızlı-erkekli aynı evde kalıyorlar, bizim muhafazakâr yapımıza ters diyen” Başbakan, Bülent Arınç’ın durumu toparlama çabalarına rağmen daha da ileri giderek grup toplantısında “anneler babalar sonra feryat ediyorlar devlet nerede diye” sözleriyle yobazlıkta, insanların yaşamlarına karışmakta sınır tanımayacağını gözler önüne serdi. Başbakan’ın sözlerine gençlerin ardından bir tepki de annelerden geldi. Nilüfer Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, Uludağ Üniversitesi Görükle yerleşkesinde üniversiteli genç kadınlarla bulaşarak: “çocuklarımızdan uzak dur” dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin katıldığı eylemde, AKP hükümetinin her söylemiyle kadın cinayetlerine davetiye çıkardığına dikkat çekildi. Anneler, “Biz çocuklarımızı özgürlüklerine dokundurtmayacak bilinçle ve kararlılıkla yetiştiriyoruz. Başlarına polisini, valini bekçi gibi dikmene müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz” diyerek Başbakan’a gereken cevabı verdi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisinin yürüyüş boyunca yaptığı konuşmalarla, kadın cinayetlerini engellemek için caydırıcı cezalar vermeyen, tecavüzcüleri salıveren AKP hükümetinin her söylemiyle kadınların yaşam haklarını biraz daha sınırlamaya çalıştığı, ama kadınların buna izin vermeyeceği belirtildi. Yürüyüş boyunca alkışlarla desteklenen anneler ve genç kadınlar, Gezi’de meydanları bırakmadıklarını, öldürülen kadınların ailelerin asla yalnız yürütmediklerini, aynı şekilde evlerine de yaşamlarına da dokundurtmayacaklarını dile getirdiler.

Eylem tüm kadınların Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 9 Kasım cumartesi günü, Bursa Stadyumu önünden başlayacağı yürüyüşe yapılan çağrı ile sonlandırıldı.