Kızlı erkekli evlerle değil gerçek sorunlarla uğraş
7.11.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Marmara Üniversitesi öğrencisi Ecenur Şeker, Başbakan'ın kızlı erkekli öğrenci evlerine yönelik açıklamalarına "gerçek sorunlarımızla uğraş" diyerek yanıt verdi. Şeker, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun "AKP sussun kadınlar konuşsun" diyerek, bugün 19.30'da (8 Kasım) Galatasaray Meydanı'nda yapacağı eyleme de tüm kadınları çağırdı.

Ey Başbakan !
Kızlı erkekli öğrenci evleriyle uğraşacağına kadınların gerçek sorunlarıyla uğraş !

Son zamanlarda kadına yönelik söylemlerde bir artış var. Gerek hükümet tarafından, gerekse hükümete yakın çevrelerden yükseliyor bu ses. Kadınların, haklarının korunması için avaz avaz haykırmasına rağmen yükseliyor bu kadın aleyhine söylemler. Bu haykırışlara kulaklarını tıkayan, gözlerinin önündeki vahşeti görmezden gelen üstüne bir de bu haykırışların yersiz ve tutarsız olduğunu söyleyen Başbakan her fırsatta kadınların sesini kısmaya canla başla çalışıyor. Buradan söylüyoruz ki kadınlar susmayacak, kadınlar her fırsatta karşınıza dikilmeye devam edecek! 

Kadınlar cinsel tacizle, işkenceyle, dayakla, ölümle mücadele ediyor. Kadınlar en temel hak olan "yaşama hakkını" almak için mücadele ediyor. Kadınlar yaşamak istiyor! Her gün 4 kadın, kadın cinayetine kurban gidiyor Türkiye'de. Ne Başbakan, ne Fatma Şahin ne de hükümet bunu önemsiyor. Önemsememekle kalmıyor üstüne üstük kadın aleyhine politikalarına devam ediyor. 

Başbakan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama herkesin dilinde bugünlerde. Başbakan kadın ve erkek öğrencilerin aynı evde kalmasının kendi görüşlerine ters olduğunu, gerekli yerlere talimat verdiğini ve bu evleri ve yurtları denetleyeceklerini söyledi. Kadınların ve öğrencilerin asıl sorunlarını görmezden gelen Başbakan utanmadan, sıkılmadan böyle bir açıklamada bulunabiliyor. 

Öğrenciler parasızlıkla, işsizlikle, özgürlüklerini kısıtlayan YÖK'le mücadele veriyor. Yıllardır yurt meselesi öğrencilerin öncelikli sorunlarından; ancak hükümet bu sorunu gidermek yerine öğrencileri daha hayatlarını kuramadan evlendirmeye çalışırken, kadın ve erkek öğrencilerin birlikte zaman geçirmelerine kafayı takmış durumda. 

Tüm kadın kardeşlerim adına soruyorum; kadın ve erkek öğrenciler aynı evde kaldıklarında ne yaptıklarını sanıyorsunuz? Öğrenciler daha az kira ödemek, birlikte ders çalışmak, birlikte vakit geçirmek, sorunlarını paylaşmak için bir araya geliyor. İki ayrı cinsi bir arada gördüğünde otomatik olarak cinselliği düşünen bir zihniyetin bunları anlamasını beklemiyoruz elbette. Ama insanların kişisel tercihlerine ve özgürlüklerine saygı duymayı öğreteceğiz sizlere! 

Kadın kardeşlerimiz kendi hayatlarına dair en ufak bir karar almak istedikleri için öldürülüyor ve bizler kadın kardeşlerimiz öldürülmesin diye alanlardayız. Kadınlar yaşam haklarını korumak için meydanlara çıkıyor. Hükümet bu saçma sapan söylemlerini bir an önce bırakmalı , kadınların ve öğrencilerin gerçek sorunlarıyls ilgilenmelidir. 

Yarın, 8 Kasım'da bizler kadın kardeşlerimiz artık öldürülmesin diye birkez daha alanlara çıkıyoruz.

Yarın 19:30'da Galatasaray Lisesi önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak kadın kardeşlerimiz için oturma eylemi yapacağız.

Tüm kadınlara da bu mücadelemizde bizlere destek vermeleri için çağrı yapıyoruz.

Hükümet artık kadınların esas sorunlarıyla ilgilenecek, kadın aleyhine yürüttüğü politikalarına bir son verecek, kadın kardeşlerimiz artık öldürülmeyecek!

Bu uğurdaki mücadelemiz, artık tek bir kadın kardeşimiz öldürülmeyene kadar da devam edecek!