AKP sussun kadınlar kurtulsun
9.11.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu AKP'nin kadın düşmanı politikalarına karşı bugün (08.11) Galatasaray Lisesi önünde 1 saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi. 19:30 başlayan oturma eyleminde ''Ekim ayında 19 kadının öldürüldüğünü görmezden gelen hükümetin kızlı-erkekli açıklamalar yapmaya sürdürdüğüne'' dikkat çekildi.

İSTANBUL - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu AKP'nin kadın düşmanı politikalarına karşı Başbakan’ın “başörtüsü dışında kadınların hangi hakları çiğnendi?” diyerek görmezden geldiği kadın cinayetlerinin hesabını sormak için bugün Galatasaray Lisesi önünde 1 saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi. Öldürülen kadınların ailelerinin de katıldığı eylemde kadınlar ‘‘ AKP susana kadar susmayacağız, Gei Direnişi’nden aldığımız güçle AKP’nin kadın düşmanı politikalarına karşı meydanlarda olacağız’’ dedi.

 

Kadınların yaşama hakkı yok mu?

Öldürülen kadınların ailelerinde bulunduğu oturma eyleminde  Nargül Türkyılmaz’ın babası İrfan Tuzcuoğlu ve Muhterem Göçmen’ın ablası Çiğdem Evcil konuştu. Şüpheli bir şekilde ölen Nargül'ün babası İrfan Tuzcuoğlu "Ben adalet istiyorum. Kızımın cinayeti aydınlatılsın, katil yargılansın" dedi.  Muhterem Göçmen’nin ablası Çiğdem Evcil, Muhterem'in katilinin  ‘‘Erkeklik gururumla oynadı onun için öldürdüm’’ dediğini söyledi ve ‘‘ Benin kardeşimin kadınlık gururu yok muydu yaşama hakkı yok muydu?’’ diye sordu.

 

Kadınları yaşatmak için meydanlarda olacağız

1 saat süren eylemde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav’da konuştu. Bu memlekette hayatları düzeltilmesi gerekenler kadınlar ve gençler midir diye soran Kav ‘‘İnsanların yatak odasına girerek, öğrenci evlerini hedef göstererek anayasal suç işliyorsunuz. Erdoğan öğrencilerinin evlerini denetleyeceğine işçi ölümlerini denetlesin, kadın cinayetleri durdursun. Ekim ayında 19 kadın kardeşimiz öldürüldü. Kadın kardeşlerimiz öldürülmeyebilirdi çünkü devletten koruma talep etmişlerdi. Devlet yetkililerinin görevi, yaşam hakkını savunmaktır. Kadın cinayetlerinin anayasa girmesi için kadınları yaşatmak için meydanlarda olacağız’’ dedi.

 

Platformu meclise davet ediyorum

Galatasaray’da yapılan oturma eylemine CHP Milletvekili Melda Onur’da katıldı. Sözlerine Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun çabalarına saygı duyduğunu belirterek başlayan Onur ‘‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’yla Esin Güneş davasında tanıştık. Kar kış demeden gencecik insanlar daha fazla kadın öldürülmesin diye gönüllü avukatlarıyla o davayı takip etmeye gelmişlerdi. Bu davanın seyrini değiştirdi intihar denilen ölümün kadın cinayeti olduğu ortaya çıktı. Şiddet gören ve öldürülen kadınlar hakkında konuşmayan Erdoğan konu kızlı-erkekli aynı evde kalmaya gelince bülbül kesildi. Platformun verdiği bu emeğe saygı duyarak onları ailelerle birlikte meclise davet ediyorum. Bu sorunun çözülmesi için elimden geleni yapacağım’’ dedi.

 

Anneler babalar kızları öldürüldüğü için feryat ediyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun takip ettiği davalarda yanında olan ve il il her davaya destek veren Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun yaptığı konuşmada AKP’nin Gezi Direnişi’nden hiç ders almadığını belirtti. Gezi Direnişi’nde insanlar yaşam haklarına karışıldığı için meydanlara döküldüğünü ve 7 can verdiğini belirten Uzun ‘‘ Kadınlar kendi hayatlarına dair karar vermek istediği için öldürülüyor. Erdoğan aileler çocukları kızlı-erkekli aynı evde kaldığı için değil kızları öldürüldüğü için feryat ediyor, işsiz kaldıkları için feryat ediyor, AKP’nin eline düştükleri için feryat ediyor’’ dedi.

 

Hem YÖK’e hem kadın cinayetlerine karşı mücadele ediyoruz

Erdoğan’ın yaptığı ‘‘Üniversite öğrencileri kızlı-erkekli aynı evde kalıyor, Valilere talimat verdim denetleyeceğiz’’ açıklamasına cevaben konuşan üniversite öğrencisi Sevda Yeniköylü ‘‘ Bir yandan YÖK’le, işsizlikle mücadele ederken bir yandan da kadın cinayetlerine karşı mücadele ediyoruz. Erdoğan biz bu zorluklarla uğraşırken birde sizin meşrebinizi düşünemeyiz’’ dedi.

 

AKP’nin kadın düşmanı politikalarını durduracağız

‘‘Kadın katillerine indirim değil ağır ceza’’, ‘‘AKP susun kadınlar kurtulsun’’ ve ‘‘Kadın cinayetlerini durduracağız’’ sloganlarının atıldığı eylemde basın metnini Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına İlknur Delici okudu. ‘‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre 1 Ocak ile 31 Ekim arasında 189 kadının öldürüldüğüne dikkat çekilen basın metninde cezaların yetersiz oluşu kadın cinayetlerinin artmasına sebeptir denildi. AKP’nin son dönemde kadın düşmanı söylemlerinin arttığına vurgu yapılan açıklamada devlet resmi ağızları kadını insan yerine koymayan açıklamalar yapıyor denildi. Basın açıklamasını devamında ‘‘ Hüseyin Çelik, Gözde Kansu’nun kıyafetine kabul edilemez diyor, Fatma Şahin 20 bin boşanmayı engelleyeceğini bildiriyor. Kadına yönelik bu saldırılar boşanmayı engelleme kadınların yaşamları hakkında karar almasını engelliyor. Kadın cinayetleri yokmuş gibi gösterilmeye çalışılıyor. Kadınların korunması, katillerin müebbet hapis cezası alması ve kadını hedef gösteren politikaların durması için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz’’ denildi.