Kadınlar Eskişehir'de de sokaktaydı
9.11.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, AKP'nin kadın düşmanı politikalarına karşı bugün (09.11) Eskişehir Adalar Migros önünde saat 16:00'da, "Kızlı erkekli açıklamaları bırak kadın cinayetlerine bak" , "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", dövizlerini açıp 1 saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, aylık eylemlerini sürdürüyor. Bugün Eskişehir'de Adalar Migros önünde 1 saatlik oturma eylemi yaptı.

Halkın desteğinin yoğun olduğu eylemde “AKP sussun kadınlar kurtulsun”, “Kadınlar ölüyor Fatma Şahin susuyor”, “Kadın katillerine indirim değil ağır ceza”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ,“Kadın cinayetlerini durduracağız” sloganları atıldı.

Kadınlar ölüyor, AKP susuyor
Platform adına basın açıklamasını okuyan Derya Tecim Türkiye'de her gün 5 kadının kendi hayatına dair karar vermek istediği, şiddete boyun eğmediği ve boşanmak istediği için öldürüldüğüne ve kadın cinayetlerinin 2002’den bu yana %1400 oranında artmış durumda olduğuna dikkat çekti. Basın açıklaması şöyle devam etti : “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre 1 Ocak ile 31 Ekim 2013 tarihleri arasında 189 kadın kardeşimiz hayatını kaybetmiştir.  İçişleri Bakanlığının kadın cinayetleri verilerini gizleyerek kadın cinayetlerinin üzerini örtmeye çalıştığını, kadın cinayetleri davalarında iyi hal ve haksız tahrik indirimi ile kadın katillerine daha rahat hareket etme imkanı sağlarken cezaların yetersiz oluşu kadın cinayetlerinin artmasına sebep olmaktadır.

Başbakanın açıkladığı demokratikleşme paketinden kadınların yaşam haklarına yönelik hiçbir düzenleme çıkmadığı gibi AKP hükümetinin son zamanlarda uyguladığı, kadına yönelik düşmanca tavır, kadını rencide edici ve dışlayıcı söylemleri, erkek egemen toplumumuzda erkeklere daha fazla cesaret vermiş ve bu anlamda kadına yönelik şiddet artarak önlemez bir hal almıştır.

Kızlı erkekli açıklamaları bırak, kadın cinayetlerine bak

Kadın cinayetlerini görmezden gelen, şiddeti ve tecavüzü suç kapsamında bile saymayan, üniversitede okuyan gençleri evliliğe teşvik etmek için banka kredileri ile kampanyalar düzenleyen AKP hükümeti kızlı erkekli kalınan öğrenci evlerine müdahale etmeyi planladığını açıklıyor. Kadınları korumak için yeterince polisimiz yok diyen hükümet öğrenci evlerini denetlemek için tüm imkânlarını seferber edeceğini bildiriyor.

Bizler, kadınların öldürülmeden önce korunması, kadın katillerinin müebbet hapis cezası ile yargılanması ve kadını hedef gösteren politikaların durdurulması için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz  ve kadın cinayetlerinin azmettiricisi hükümet ve politikacılardan tek tek hesap soracağız" ifadelerini kullandı.