Nikahsız Kadını Korumayanlara Seslendiler
7.2.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Bursa'da yaptığı eylemle kadınları koruyacak yasa tasarısının geri çevrilmesine tepki gösterdi.

30.12.2011 I Geçtiğimiz Mart ayında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Meclise, Aile ve sosyal politika bakanlığı ile ilgili olarak verdiği yasa tasarısı bakanlar kurulundan geri döndü. Tasarının geri dönme gerekçesi ise "yakın ilişki yaşayan" kadınlara da koruma veren yasa maddesi oldu. Bakanlar Kurulu sadece nikâhlı, boşanmış ve nişanlı olan kadınların koruma altına alınabileceğini, nikâhsız yaşayan, sevgililik ilişkisi olan kadınların koruma altına alınamayacağını söyledi. Geri dönen tasarı üzerine Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Yarın İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Konya, Kocaeli, Mersin'de eylemler ile devletin kadın cinayetlerini durdurmak istemediğini, kadınların her gün katledilmesini devletin bir sorun olarak görmediğini söyledi.

 

Bursa'da gerçekleşen eylemde platform sözcüsü Elif Karan: "Bedelli askerlik ve şike yasalarını gece gündüz çalışarak bir haftada çıkaran meclisin kadın cinayetlerini durdurmak için sunduğumuz yasamızı aylarca bekletmesi yetmezmiş gibi, şimdi de Bakanlar Kurulu yasamızı geri çevirdi. Bundan da ancak şu sonuç çıkar: Devlet, kadın cinayetlerini durdurmak istemiyor! Kadınların her gün beşer beşer katledilmesi önemli bir sorun değil de nedir? Daha kaç kadının katledildikten sonra çantalarından koruma talebi çıkmasını yanlızca seyredeceksiniz?" diyerek, meclisten geçmeyen tasarı ile kadınların katledilmesine ses çıkmamasına devam edildiğini belirtti.

 

Eylemin sonunda platform, tasarının binlerce kadının yasa tasarısı olduğunu, adaletin haykıran sesinin tasarında saklı olduğunu belirtti. Tasarıyı kelimesi kelimesine uygulatana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini, mecliste, bakanlıkta, adliye önlerinde, sokaklarda olacaklarını söyleyerek eylemi sonlandırdılar.