Bakırköy Forumu'nda kadın cinayetlerini konuştuk
15.11.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, bugün Bakırköy Çamlık Forumu'nun konuğu oldu. Haftada bir toplanan Çamlık Forumu'nun gündemi ülkenin kanayan yarası kadın cinayetleriydi.

Gezi Direnişi’nin ardından süren park forumları, ülke siyasetine dair sözünü söylemeye devam ederken toplumsal sorunları da birer birer ele alıyor. Haftada bir toplanan Bakırköy Çamlık Forumu’nun bu haftaki gündemi ise kadın cinayetleriydi. Bakırköy Çamlık Forumu’nun konuğu, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcilerinden Nurseli Gözüaçık oldu.

Forumlar kararlılıkla sürüyor

Gezi Direnişi’nin ardından birçok semtte başlayan park forumları, siyasi bir iradeyle devam ediyor. AKP hükümetinin antidemokratik uygulamalarına karşı ses çıkaran, Gezi şehitlerine sahip çıkarak davaları takip eden forumlar, toplumsal sorunları da politik açıdan ele alarak tartışıyor ve çözüm üretmeye, mücadele yollarını bulmaya çalışıyor.

Kadın cinayetleri ceza kanuna girsin
Yaklaşık 4 yıldır kadın cinayetlerini durdurma mücadelesi veren Platform, kadın katillerine ağır cezalar verdirerek kazanımlar elde ederken kadınlar yaşasın diye de mücadelesini sürdürüyor. Forumda, Platformun nasıl kurulduğunu ve ne şekilde mücadele yürüttüğünü anlatan Nurseli Gözüaçık, Türkiye’de her gün 5 kadın öldürülürken kadınların yaşaması için koruma kanununun hayati bir önem taşıdığını belirterek yasadaki açıkların bir an evvel kapatılması gerektiğini söyledi. Gözüaçık, kadın cinayetlerini durdurmak için verilen mücadelede, kadın katillerinin caydırıcı ceza almasının en kritik konu olduğunu söylerken kadın cinayetlerinin ceza kanununda nitelikli halden sayılması gerektiğini belirtti.

Erkek egemen sistemde, kadınların kendi hayatlarına dair karar vermek istediklerinde öldürüldüğüne değinen Gözüaçık, kadın cinayetlerinin politikliğine dikkat çekti. AKP hükümetinin kadın düşmanı politikalarını sürdüğüne ve bu politikalara bütünlüklü bir mücadeleyle cevap verilmesi gerektiği belirtildi.

Gözüaçık’ın kadın cinayetleriyle ilgili sunumunun ardından forum, görüşlerin paylaşılması ve kadın mücadelesinin büyütülmesine yönelik önerilerle devam etti.

Forumlar birleşiyor, mücadele büyüyor
Forumlardan kadınların bir araya gelerek örgütlediği 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü için 24 Kasım’da, Kadıköy’de büyük bir kadın yürüyüşü gerçekleştirilecek. Forumlardan kadınların örgütlediği bu günde İstanbul, kadına yönelik şiddetin her türlüsüne karşı kadınların birleşik sesine kulak verecek.