Platform Gülşah Sarcan için adliye önündeydi
15.11.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu eski kocasıyla barışmak istemediği için 8 yerinden bıçaklanarak öldürülen Gülşah Sarcan'ın ölümünün 11. Ayında katilleriyle hesaplaşmak için toplandı. Bugün (15.11.2013) Çağlayan Adliyesi'nde görülen davada platform aileyi yalnız bırakmadı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün (15.11.2013) Gülşah Sarcan’ın davası için Çağlayan Adliyesi önündeydi. Adliye önünde platform Gülşah Sarcan’ın ailesiyle birlikte Gülşah için adalet istedi. Gülşah Sarcan’ın davası 17 Aralık’a ertelendi.

Gülşah Sarcan’ın annesi Bağdagül Sarcan:
Benim ciğerim yandı, başka annelerin yanmasın
Kızım barışmak istemediği için öldürüldü. Adalet kızımın kanını yerde koymasın. Adalet istiyorum. Bu cinayetlere indirim uygulanarak Gülşah’ı öldürdükleri gibi bizi de öldürüyorlar. Benim ciğerim yandı başka annelerin ciğeri yanmasın. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Gülsüm Kav:
25 Kasım'da meclisteyiz
2013 yılı kadınlar için bir kadın cinayeti haberi alarak başlamıştı. Bu böyle devam etti. Buna rağmen bu yıl çok önemli bir yol katettik. AKP’nin kadın düşmanı, ayırımcı politikalarına rağmen bahar aylarında kadın cinayetleri azaldı. Çıkarttırdığımız koruma kanunuyla kadınların korunmasını sağlamayı başardık. Bazı ölümleri durdurmayı başardık. Ancak adliyede katiller hala iftiralarına devam ediyor, indirim alabilmek için her türlü yalanı söylemeye devam ediyorlar. Hemen hemen bütün kadın cinayeti davalarında biz bu adaletsizliği yaşıyoruz. Ceza kanununda bu indirim yolunun kapanmasını, kadın cinayetinin hukukta yer almasını, ağırlaştırıcı düzenleme yapılmasını ve bu yasal düzenleme yapıldıktan sonra her seferinde adliyede yaşadığımız bu insanlık dramından kurtulmayı bekliyoruz. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. 25 Kasım’da Mecliste ceza kanununa ek madde önerimizi sunacağız. Bütün mecliste grubu bulunan partilerden de kadınların hayatıyla ilgili karar almalarını bekliyoruz. Kadın cinayeti bir insanlık suçudur. Yasalarda da böyle değerlendirilmelidir. Tek bir kadın kardeşimizin saçının teline zarar gelmediği günlere kadar mücadeleye devam edeceğiz.

Adalet yerini bulana kadar yılmadan mücadele edeceğiz
Okunan basın açıklamasında ise “Kadını korumayan AKP Hükümeti kadın cinayetlerinin azmettirici ve sorumlusudur. Başbakan son haftalarda kızlı erkekli kalınan öğrenci evleri ile uğraşırken 5 kadın kardeşimiz daha yaşamdan koparıldı. Öldürülen her kadın kardeşimizin ardından acımız ve öfkemiz katlanarak artmakta. Bu kıyımın bir an önce durdurması için Hükümet yetkililerini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını, Emniyet güçlerini görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Gülşah Sarcan kardeşimizin katilinin ve diğer tüm katillerin en ağır cezalarla yargılanması için adalet çığlığımızı sokaklara, meydanlara, adliye önlerine taşıyacağız. Öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleri ile çıktığımız bu yolda adalet yerini bulana kadar yılmadan mücadele edeceğiz.” denildi.