Fatma'nın katiline ağırlaştırılmış müebbet verildi
20.11.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu öldürülen Fatma Atagün'ün 2. duruşmasında Diyarbakır Adliyesi önündeydi. Fatma'nın katiline , 2. duruşmada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde 8 Nisan 2013 günü arkadaşı tarafından öldürülen Fatma Atagün'ün 2. duruşmasında katiline ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Fatma Atagün'ün ailesini yalnız bırakmadı. Ayrıca davada Diyarbakır'da evinin balkonunda atılarak öldürülen Güldane Koçak'ın ailesi ve Siirt'te eski eşi tarafından öldürülen Esin Güneş'in ailesi de Fatma'ya adalet istemiyle adliye önündeydi. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Elif Karan:

Elif Karan, kadın cinayetlerinin durdurulması için hükümet yetkililerine seslenerek, "Fatma Atagün kardeşimizin katilinin ve diğer katillerin en ağır cezalarla yargılanması için adalet çığlığımızı sokaklara, meydanlara, adliye önlerine taşımaya devam ediyoruz. Öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleriyle çıktığımız bu yolda adalet yerini buluna kadar yılmadan mücadele edeceğiz. Kadınları korumak için polisimiz yok diyen hükümet, öğrenci evlerini denetlemek için tüm imkanlarını seferber edeceğini bildiriyor. Bir çok kadın öğrencinin öldürülmesine zemin hazırlar nitelikte açıklamalar yapılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 20 bin boşanmayı engelleyeceklerini bildiriyor. Kadınların hayatları konusunda hiç endişelenmeyen hükümet, kadınların yaşamlarını kısıtlama konusunda inanılmaz bir çaba içerisine giriyor. Ancak sizlerde şunu çok iyi bilin ki, kadınların öldürülmeden önce korunması, kadın katillerinin müebbet hapis cezası ile yargılanması ve kadını hedef gösteren politikaların durdurulması için mücadelemiz sonuna kadar devam edecek" dedi.

Esin Güneş'in annesi Fahriye Işık ise Başbakan Erdoğan'a seslenerek, kadın cinayeti işleyenlerin ağır bir şekilde yargılanmasını istedi. Işık, "Kadın cinayetini işleyenler hücrelerde çürüsünler. Ağır cezalar alsınlar ki, bir daha anneler gözyaşı dökmesin. Başbakan, annelerin gözyaşlarını durduracağını söyledi. Kadın cinayetlerini işlemek terör eylemidir" şeklinde konuştu.