Cinnet değil cinayet, cezası ağırlaştırılmış müebbet
20.11.2013
Ömer Kaya, geçtiğimiz günlerde Tuzla'da eşi Gülizar Özbir (54), kızları Rojda Kaya (18) ve Dilan Kaya'yı (20) ateşli silahla öldürmüştü. Cinayetlerin ardından kayıplara karışan yakalanarak gözaltına alındı. 3 kadın kardeşimizin katili Ömer Kaya'nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almasını talep ediyoruz.

Tuzla'da imam nikahlı eşi ve iki kızını öldüren Ömer Kaya yakalandı. Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerince İstanbul'da bir arkadaşının evinde yakalanıp, gözaltına alınan Kaya, basın mensuplarının “Neden öldürdünüz?” sorusuna, “Hiçbir şey konuşmak istemiyorum, müsait değilim şimdi. Başka zaman.” şeklinde cevap verdi.

Yapılan soruşturmada, Ömer Kaya'nın tabancayla öldürdüğü nikahsız eşi Güllücan Özbir ve kızları Dilan Kaya ve Rojda Kaya ile ciddi anlaşmazlıklar yaşadığı öğrenildi. İzmir'de tanıştığı bir kadını; çocukları ve eşiyle birlikte oturduğu 3 katlı binanın giriş katına yerleştirme planları yapan Kaya'nın uzun süredir eşi ve kızlarıyla tartıştığı tespit edildi.

Gözaltına altınan Kaya, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

Sadece hapis değil, ağırlaştırılmış müebbet
Dicle'de 7 ay önce kaybettiğimiz liseli kardeşimiz Fatma Atagün'ün davası Amed'deki 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüştü. Savcı, Fatma Atagün'ü ıssız bir yere zorla götüp 21 yerinden bıçaklayan Aydın Keleş'in 'Canavarca his ve eziyet çektirerek kasten çocuk öldürme' sebebiyle ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle cezalandırılmasını istemişti. Mahkeme, pişman olduğunu dile getiren Keleş'e herhangi bir ceza indirimi yapmadı. Daha önce Fatma Atagün'ü kaçırdığı gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırılan Aydın Keleş, ilk ifadesinde pek çok kadın cinayetinde olduğu gibi ceza indirim alabilmek için Fatma’nın başka bir erkek arkadaşı olduğunu söylemesi üzerine kendini kaybettiğini belirtmişti.

Platform olarak, 3 kadının canına kasteden Ömer Kaya'nın da aynı şekilde ağırlaştırılmış müebbetten yargılanmasını ve bununla birlikte sanığın cinnet geçirdiği veya kendini kaybettiği gibi çarpıtıcı iddiaların dikkate alınmamasını talep ediyoruz.