Aileyi Değil Kadını Koruyan Yasa İstiyoruz
7.2.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, sunduğu yasa tasarısını Bakanlar Kurulu'nun reddetmesine karşı eylem yaptı.

30.12.2011 I 4 Mart 2009 yılında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verdiği yasa tasarısı 8 ay sonra Bakanlar Kurulu'na verildi. Yasa verildiği zaman kabul edilseydi bugün 250 kadın daha yaşıyor olabilirdi.

 

28 Aralık 2011 Çarşamba günü Bakanlar Kurulu'ndan "yakın ilişkinin" tanımlanamadığı gerekçesiyle geri çevrilen yasa şuan Bakanlık'ta bekliyor. Buna karşı çıkan platform ise beş ayrı şehirde sokaklara çıktığı gibi İstanbul'da da bir yürüyüş gerçekleştirdi.

 

Bugün saat 19.00'da Taksim Tramvay Durağı'ndan Galatasaray Meydanı'na yürüyen kadınlar "Asla Yalnız Yürümeyeceksin", "Gerçek Korunma İstiyoruz", "Adalet Biziz Susmayacağız" sloganlarını atarken Fatma Şahin'den kadın cinayetlerini durdurmak için samimi olmasını ve buna göre görevini gerçekleştirmesini istedi.

 

Bakanlar Kurulu "yakın ilişki içinde olanlar" tanımını reddederek binlerce kadının kaderiyle oynarken platform kendi yasası kabul edilene ve uygulanana dek mücadele edeceğini vurgulayarak 4 Ocak 2012 günü Siirt'te görülecek olan Esin Güneş'in davasına çağrı yaptı.