Kadınlar AKP'ye meydan okudu
24.11.2013
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma gününün bir gün öncesinde İstanbul Kadın Dayanışması'nın çağrısıyla büyük kadın yürüyüşü gerçekleşti. Saat 13'de Kadıköy Boğa'dan başlayan yürüyüşte Kadına yönelik şiddet son bulana kadar sokaklarda olacağız diyen kadınlar ''AKP elini hayatımdan çek'' sloganı attı. Yürüyüş rıhtımda yapılan basın açıklamasıyla son buldu. - See more at: http://yarinhaber.net/news/6180#sthash.0gJ6TuLI.dpuf

 Park forumları ve demokratik kitle örgütlerinden kadınların katılımıyla oluşan İstanbul Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma gününün bir gün öncesinde büyük kadın yürüyüşü gerçekleşti. Kadıköy Boğa’dan saat 13’de başlayan yürüyüşte kadınlar AKP’ye, kadın düşmanlığına, erkek şiddetine meydan okuyoruz dedi.

 

Erdoğan susacak kadınlar konuşacak

Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık konusunda Türkiye’nin dünyada en geri ülkelerden biri olduğuna dikkat çekilen yürüyüşte AKP iktidarının gerici ve toplumsal cinsiyetçi zihniyetinin artarak devam ettiğine vurgu yapıldı. ‘‘Yaşasın kadın dayanışması’’, ‘‘Kadınlar sokağa hesap sormaya’’, ‘‘Bedenimiz, emeğimiz, kimliğimiz bizimdir’’ sloganlarının atıldığı yürüyüşte kadınları eve hapseden, güvencesiz ve taşeron çalışmak zorunda bırakan AKP’ye karşı eşitlik ve adalet mücadelemiz sürecek denildi.

 

Gezi’den aldığımız gücü meydanlara taşıyoruz

AKP’nin kadın düşmanı politikalarına karşı susmayacağını söyleyen kadınlar ‘‘Biz Gezi direnişinin ön saflarında direnen kadınlar olarak AKP’nin kadın düşmanlığına karşı susmayacağız ve bizi yok sayanlara karşı mücadeleyi sürdüreceğiz. Gezi’den aldığımız gücü meydanlara taşıyoruz’’ denildi.

 

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Yürüyüş Kadıköy Rıhtım’da Üniversiteli kadınlar ve İstanbul Kadın Dayanışması adına yapılan basın açıklamalarıyla son buldu. ‘‘Parklardan, mahallelerden, üniversitelerden, sendikalardan ve örgütlü, örgütsüz tüm kadınlar olarak hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söylüyoruz. Kadın katillerinin yargılanmasının takipçisi olacağız, bizleri eve hapseden erkek egemen sisteme itaat etmeyeceğiz eşitlik ve özgürlük için meydanlarda olmaya devam edeceğiz’’ denilen basın metninde Erdoğan’ın kızlı erkekli açıklamasında Hüseyin Çelik’in Gözde Kansu’nun dekoltesine karışması AKP’nin kadın düşmanlığını açık bir şekilde gösteriyor ifadelerine yer verildi.