İstanbul Valiliği'ne talimat: Kadınları koruyun
26.11.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün (25.11.2013) saat 14:00'da İstanbul Valiliği önünde ''valilere talimat: kadınları koruyun'' sloganıyla basın açıklaması gerçekleştirdi ve valilikle görüşerek kadınları koruma taleplerini dilekçeyle iletti.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü'nde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Valiliği önünde, valilere her gün 5 kadın ölürken valilerin koruma kanununu uygulamadığını belirterek kadınlı erkekli yurtlarda kalınmamasını denetlemek için verdiği talimata karşı valiliğe kadınları koruma talimatını verdiklerini söylediler.

Gezi Parkı'nda gaz sıkarken bir kadın korunamıyor mu?
Eylemde öldürülen Muhterem Göçmen'in ablası Çiğdem Evcil kardeşinin koruma altındayken öldürüldüğünü, koruma kararını almasının 3 ay sürdüğünü, yakalanan katilinin savcı tarafından bırakıldıktan sonra kardeşinin öldürüldüğünü, karakola gittiklerinde polislerin nerede olduğunu sorduklarında Gezi Parkı'nda olduklarını söylediklerini ve bu sırada Etiler'de kardeşinin öldürüldüğünü söyledi. Gezi Parkı'nda insanlara gaz sıkarken, bir kadını korumak bu kadar zor muydu diye sordu. Koruma kararının bu şekilde sadece kağıt üzerinde alındığını belirtti. 

Ağırlaştırılmış müebbet almasını istiyorum
Adapazarı'nda öldürülen Emine Yayla'nın babası Hasan Yılmaz defalarca polise gittiklerini, katilinin cinayetten önce evi yakmaya çalışarak çocuğu kaçırmasına karşılık savcılığa dilekçe vermeleri sonucu 3 gün nezarette yattığını, cinayet işleyecek kişinin 3 gün yatmaması gerektiğini belirterek, katilinin ağırlaştırılmış müebbet alması gerektiğini söyledi.

Polis ifademizi bile almadı
İstanbul'da şüpheli bir şekilde öldürülen Nargül Türkyılmaz'ın babası İsmail Tuzcuoğlu; kadınların ölümüne valiliklerin dur demesi gerektiğini, polise gittiklerinde gerekeni yaptıklarını söyleyen polisin ifadelerini bile almadığını, katillerinin dışarıda serbestçe dolaştığını söyledi.

Valilere talimat veriyoruz, kadınları koruyun
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fikriye Yılmaz, bu eylemi bugün Türkiye'nin 7 ilinde gerçekleştirdiklerini, çünkü İstanbul'da ve diğer illerde valilerin kadınları korumadığını belirtti. 6284 sayılı kanuna göre valilerin kendi evinde bulunan kadınların ve korunma için kendilerine başvuran kadınlar hayatından sorumlu olduğunu ifade etti. 2013 yılında İstanbul'da 3152 kadının korunma için başvurduğunu, başvuran kadınların ölümünde valilerin sorumlu olduğunu ve hesap soracaklarını söyledi. Başbakanın valilere verdiği kadınlı erkekli yurtları denetleme kararını valilerin uygulamasının kadın cinayetlerinin önünü açtığını belirtti. Platform olarak, valilere kadınları koruma talimatını verdiklerini, valilerin bir kere de kadınların ve halkın yanında olması gerektiğini vurguladı.

Ardından okunan basın açıklamasında Başbakan'ın valilerine hergün kadınlar öldürülürken bir kez bile talimat vermediğini, kadınların korunma altına alınamadığı ya da korunma altındayken bile göz göre göre öldürüldüğünü ve bu yüzden valilerin Başbakan'ın valisi değil kadınların ve halkın valisi olması gerektiği belirtildi. Valilere görevlerini yapmalarını için uyarıda bulunduklarını, kadınları korumayarak anayasaya uymadıkları için bu seferde talimatı kadınların verdiğini ifade edildi. Ölen her kadın kardeşlerinin ardından tüm valiliklerden kadınlar olarak hesap soracaklarını vurgulandı.''Kadınlara koruma, katillere ağır ceza'' ve ''vali koruma kanunu uygula'' sloganları atıldı.

Vali yardımcısı da yetersiz olduğunu söyledi
Ardından İstanbul Valiliğine dilekçe vermek üzere temsilci heyet, valiliğe girerek dilekçelerini iletti. Valilik binasında İstanbul Vali Yardımcısı Aziz Mercan ile görüşme yapan platform temsilcileri İstanbul'da ocak ile ekim  ayı arasında 27 kadının öldürüldüğünü söyledi. Vali yardımcısı Aziz Mercan'da bu ölümleri görmezden gelemeyeceklerini, bu konuda yetersiz olduklarını söyledi. Aziz Mercan, İstanbul Koruma Şube Müdürlüğü'ne bağlı 2000 polisin kadınları koruma konusunda acil durumlarda karar veremediğini söyledi. Aziz Mercan, İstanbul Koruma Şube Müdürlüğü'nün sadece sanatçılar, müsteşarlar ve eski bakanlar gibi insanları koruduğunu söyledi. Valiliğin bu konuda daha profesyonel davranması gerektiğini ekledi. Platform temsilcileri de kadınların korunmak için öncelikle emniyet şube müdürlüklerine başvurduklarını, esas buralarda gerekli uygulamaların yapılması gerektiğini belirtti. Platform temsilcileri devlet yetkililerinin yaptığı açıklamaların toplumda karşılığı olduğunu söyledi. Antalya'da üst üste işlenen kadın cinayetlerinin ardından Antalya Valisi'nin bu konuyu önemsediklerini ve araştıracaklarını söylemesinin ardından, Antalya'daki kadın cinayetlerinin azalmasının bunun bir örneği olduğunu belirttiler. Bu yüzden İstanbul valisinden de bir açıklama beklediklerini söylediler. Vali yardımcısı Aziz Mercan bu konuda açıklama dışında uygulamada da takip edeceklerini ve platformun taleplerini valiye ileteceğini söyledi. Platform temsilcileri de valiliğin ve uygulamaların takipçisi olacaklarını belirttiler.