Kadınlar Eskişehir'de valiye talimat verdi
25.11.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün saat 15:00'da Eskişehir valiliği önündeydi. ''Valilere talimat: Kadınları koruyun'' sloganıyla basın açıklamasını gerçekleştirdikten sonra kadınları koruma taleplerini içeren dilekçelerini valiliğe verdiler.

 ESKİŞEHİR - Kadınlar valiliğe kadınları koruyun talimatı verdi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün Eskişehir Valiliği’nin önünde kadınları korumak için yetkilileri göreve çağırdı.

Valiliğin meydanında basın açıklamasını okumak ve dilekçelerini vermek isteyen platform üyelerine polis tarafından yapılan müdahale AKP’nin hukuksuzluğunu bir kez daha kanıtladı. Polisin engellemelerine rağmen dilekçe hakkını kullanan platform üyeleri kadınlar için koruma taleplerini bir kez daha duyurdular. Çevredeki halk alkışlarıyla ve destekleyen tavırlarıyla yapılan engellemeye tepkisiz kalmadı.

Polis geri çekildi
Kadınların ilerlemesini engellemeye çalışan polisler tepkilerden dolayı geri çekilmek zorunda kaldı. Basın açıklamasının ardından dilekçe vermek için valiliğe giren kadınlar yine engellenmek istendi ancak tüm müdahalelere rağmen kazanan kadınlar oldu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu dilekçelerini valiliğe ulaştırdı.

Gezi’ye saldırmaya var, kadınları korumaya yok
Valiliğin önünde basın açıklamasını okuyan Platform üyesi  Özge Uyanık, haklarını aramak için sokağa çıkan halkın üzerine polisi salan Eskişehir Valisi Ali Güngör Azim Tuna’ya, 1194 kadın için koruma kararının olmasına rağmen kaç kadının koruma talebininin geri çevrildiği sorusunu sordu. Gezi direnişinde halkının başına polisleri diken, polislerine talimat vererek Ali İsmail kardeşimizin ölümüne darp edilmesine sebep olup arkadaşları yapmıştır diyen Uyanık, Vali Tuna’ya, şimdiye kadar tek bir polisinin dahi korumadığı kadınların günde beşer beşer öldürüldüğü gerçeği hatırlatıldı.

Polislerin mutlu ama kadınlar değil
"Ey Vali Tuna, ilinde kaç kadının koruma talebinin var biliyor musun? Valisi olduğun Eskişehir’de 1194 kadın koruma altında haberin var mı? 1194 kadın kardeşimiz yaşam hakkı için koruma altında. Kadınları nüfus politikalarına feda eden AKP hükümetine soruyoruz: kadınları korumak için Vali Tuna’ya neden talimat vermiyorsun? Boşanmayı zorlaştıran, kadınları değil 20bin evliliği kurtaran AKP hükümetine soruyoruz: kadınların cinayete kurban gitmesine seyirci kalmak yerine neden valilerine, Vali Tuna’ya talimat vermiyorsun? Ey Vali Tuna, Başbakanın, bakanların, polislerin mutlu ama kadınlar mutlu değil" diyerek kadınlar AKP ve validen hesap sordu.

Kanuna göre kadınları kormak zorundasınız
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Eskişehir temsilcisi Fatma Kurt 6284 sayılı kanuna göre her ilin valisinin hayatı tehlikede olan tüm kadınları korumakla görevli olduğununun altını çizdi. "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak artık kadın kardeşlerimizin öldürülmemesi için valilere Başbakan’ın vermediği talimatı biz veriyoruz: Kadınları koruyun diyoruz" diyen Kurt dilekçe verme hakkını kullanarak, dilekçelerle onları kadınları korumak görevini yerine getirmeye çağıracaklarını belirtti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Hamde Kalender :
Eyleme katılan Hamde Kalender ise daha önce Platformu siteden takip ettiğini ve çalışmalara katılmak istediğini dile getirdi. Eylemden internetten haberinin olduğunu ve bir kısmına katılabildiğini söyleyen Kalender, daha kitlesel bir katılım olmasını beklediğini ama gene de çevrenin dikkatini çekme açısından oldukça başarılı bir eylem gerçekleştiğini ifade etti. Tepkilerin güzel olmasının yanında 6284 sayılı yasanın Platform tarafından yazılmış olması ve uygulama alanında verdiği mücadelenin oldukça başarılı olduğunu belirtti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Bahar Özkan :
Platform üyesi Bahar Özkan, eylemin ses getirmesiyle çevreden kadınların katılmasının önemine değindi. Daha büyük eylemlere göre bir kıyaslama yapan Özkan desteğin bu eyleme daha fazla olmasının eylemin başarılı olduğunu gösterdiğini belirtti. Polislerin yasal hak olan dilekçe vermeyi engellemeye çalışmasını hukuksuzluk olarak gördüğünü ve Platform olarak bu engelin aşılmasının ardından dilekçelerin verilmesinin önemine değindi. "Susmayacağız ve sesimizi duyurmaya devam edeceğiz"  diyerek mücadelenin devam ettiğini vurguladı.