Kayseri valisi kadınları korusun
26.11.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü'nde Kayseri'de "Valilere talimat: kadınları koruyun" diyerek Kayseri Valiliği'ne dilekçe verdiler.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, valilerin, Başbakan’dan aldıkları talimatlarla hareket etmelerini bırakıp, kadınları koruması gerektiğini söylemek için Kayseri Valiliği önünde eylem gerçekleştirdi. Eylemde “Ekim ayında 17 kadın kardeşimiz öldürüldü”, “Kadın cinayetlerini durduracağız” yazılı pankartlar taşındı.

Valiler asıl görevlerini yapsın
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına açıklamayı Elif Yılmaz gerçekleştirdi. Yılmaz, Başbakan Erdoğan’ın valilere kadınların korunması haricinde her türlü talimatı verdiğini belirterek, “Kadınların hayatını korumak her ilde en başta valilerin göreviyken, bir kez bile bu konuda talimat verdiğini duymuyoruz” diyerek valileri kadınları korumaya çağırdı.

Yılmaz, koruma almak isteyen kadınların valilerin işlerini yapmaması sonucu ya korunma alamadığını ya da koruma altındayken göz göre göre öldürüldüğünü söyledi. Yılmaz, “Kadınların öldürülmemesi için mevcut yasaları bile uygulamayan, tedbir almayan valilere sesleniyoruz; asıl yapmaları gereken görevleri bırakıp, halkla, kadınlarla uğraşmasınlar" diyerek valilere seslendi.

Valiliğe dilekçe verdiler
Yılmaz, “Kadın Cinayetlerini Durduracağız platformu olarak artık kadın kardeşlerimizin öldürülmemesi için valilere Başbakan'ın vermediği talimatı biz veriyoruz; 'Kadınları koruyun' diyoruz” diyerek Kayseri Valiliği’ne, valinin kadınları koruma görevine yerine getirmesi için toplu şekilde dilekçe vermeye çağırdı.