İzmir'de Ferdane Çöl için valilere seslendiler
25.11.2013
İzmir Bayraklı Adliyesi'nde 25 Kasım günü Ferdane Çöl davasının 9. duruşması görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu dava öncesi Adliye önünde eylem yaptı, ardından müdahil olduğu davayı takip etmek için mahkeme salonuna geçti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu saat 12.30’da Bayraklı Adliyesi önünde eylem gerçekleştirdi. Eyleme Ferdane Çöl’ün anne ve babası Suna Maviş ile Fikret Maviş ve öldürülen Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer de katıldı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde gerçekleştirdiği eylemde Platform; “Valilere talimat veriyoruz; kadınları koruyun” dedi.

Eylemde konuşan Ferdane Çöl’ün oğlu “Annem gibi başka kadınlar da her gün öldürülüyorlar. Kadınların korunması için her şey yapılmalı. Adaletin bir an önce sağlanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Valiler göreve
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural, valilerin Başbakan’dan talimat bekleyerek hareket ettiklerini belirterek “Bu sefer talimatı biz veriyoruz; kadınları koruyun” dedi. Kural, İzmir Valisi’nin, İzmir’de artan kadın cinayetlerini önlemek için görevini yapması gerektiğini vurguladı. Kural, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü'nde meclise, ceza kanuna ek madde önerisi verdiklerine değinerek, kadın cinayetlerinde verilen cezaların ağırlaştırılması gerektiğini belirtti. Kural, tüm kadınları birlikte mücadeleye çağırarak konuşmasını sonlandırdı.

Basın açıklamasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Senem Nebi gerçekleştirdi. Nebi, Ferdane Çöl’e “Ölsen de kurtulsak” diyen polislerin Platform’un mücadelesi sonucu ceza aldıklarını belirtti. Nebi, Başbakan’ın valilere her konuda talimat verirken bir kez bile valilere kadınların öldürülmemesi için bir şey demediğini hatırlatarak “Valiler, başbakanın değil halkın valisi olmalı, kadınların valisi olmalıdır. O koltuklarda, o makamlarda oturanlar, toplum için görevlerini yapmalılar” diyerek valilere görevlerini hatırlattı. Nebi, Ferdane Çöl’ün katilleri, azmettirenleri en ağır cezayı alana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyleyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Akli dengesi yerinde
Platform adliye önündeki eylemden sonra müdahil olduğu duruşmayı takip etmek için mahkeme salonuna geçti. Duruşmaya, Sedat Çöl’ün beklenen akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair rapor geldi. Adli Tıp Kurumu’ndan gelen rapora göre Sedat Çöl’ün akli dengesi yerinde. Sedat Çöl diğer kadın katilleri gibi ceza indirimi alabilmek için akıl sağlığının yerinde olmadığını iddia etmişti. Mahkeme heyeti olay yeri inceleme raporunu olayın üstünden 2.5 yıl geçtikten sonra bir dahaki duruşmaya istedi. Mahkeme heyeti tanıkların da dinlenmesini isteyerek duruşmayı erteledi.