Manisa valisi talimatı kadınlardan alacak
26.11.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa üyeleri, valilik önünde toplanarak eylem gerçekleştirdiler. Eylemde "Valiliğe biz talimat veriyoruz: Kadınları koruyun!" denildi.

Şiddetli rağmura rağmen Valilik önünde toplanan Platform üyeleri adına basın açıklamasını Semiha Hasgör okudu.

Kadınların öldürülmediği, mutlu bir Türkiye mümkün

Basın açıklamasında: “Kadınlara uygulanan şiddete ve ayrımcılığa son veren, eşitliği sağlayan, Kadın cinayetlerine dur diyen, Kadın cinayetlerinin insanlık suçu olduğunu kabul ederek, bu cinayetlerin ve kadına yönelik şiddetin engellenmesi için her tür önlemi geliştiren, sığınma evlerini yaygınlaştıran, Kadınların özgür seçimlerine bağlı olarak doğurganlık haklarını destekleyen,  Ev işleri ve tüm bakım hizmetlerini kadın işi olmaktan çıkarıp toplumsallaştıran; yemekhane, çamaşırhane, kreş, anaokulu gibi kurumları yaygın ve sürekli hale getiren, İstihdam politikalarında, işe alma ve ücrette cinsiyetçi uygulamaları engelleyen; kadın-erkek emeğini eşitleyen; ev kadınlarını işgücü sayarak istihdam edilmelerinin önünü açan, LGBT bireylerin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli uğradığı ayrımcılığa karşı olan, eşitlik maddesinde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği de ayrımcılık kategorileri arasında sayan,temel hak ve özgürlüklerimizi koruyan, hiçbir şeye değişmeyen valiler, başbakanlar lazım bize. Böyle bir Türkiye kurulana kadar mücadeleye devam edeceğiz" denildi.

Talimatı bu sefer biz veriyoruz: Kadınları koruyun!
Platforum üyeleri Başbakan’a, Valilere seslenerek,  “Valilerine öğrenci evlerini denetlemek için talimat veren Başbakan’a da sesleniyoruz! Bu ülkede tüm talimatları sen veremezsin, kadınların hakkında verdiğin talimatlar kadın cinayetlerine neden oluyor. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı mücadele ve dayanışma gününde, bu nedenle Valilere talimatı biz veriyoruz. Valilere sesleniyoruz: görevinizi yerine getirecek ve kadınları koruyun talimatımızı uygulayacaksınız" dediler.

Açıklamanın ardından topladıkları dilekçelerle, Valilik binasına giren kadınlar, dilekçeleri Valiliğe bıraktılar. Dilekçelerin bırakılmasının ardından eylem sona erdirildi.