Kadın katillerine ağır ceza için meclisteydik
25.11.2013
İstanbul Milletvekili Melda Onur, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'yla TBMM'de basın açıklaması düzenledi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu dün mecliste kadın milletvekilleriyle görüştü.  Platformun Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, öldürülen Gönül Dilekçi'nin annesi Sultan Dilekçi, yeğeni Burçin Dilekçi, Platform Avukatı Gökçesu Özgül ve Platform temsilcilerinden Zuhal Kaygısız ile birlikte kadın katillerine ağır ceza verilmesi için TCK ek madde önerilerini sundular. Milletvekilleri Melda Onur, Candan Yüceer ile görüşen Platform, cinsel yönelimi ve cinsiyet kimliğinde kaynaklı işlenen cinayetlerin nitelikli hallerden sayılmasını istediler. 

Kadın cinayetlerinin sorumlusu AKP'dir
Meclis görüşmesinin ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu dışarıda basına açıklama yaptı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav  hükümet politikalarının cinayetleri önlemek bir yana daha da arttırdığına değildi. Kav "Hükümetin kadınların kaç çocuk doğuracağından, ne zaman evden çıkacağına, ne zaman evlenip boşanacağına kadar karar veriyor. Bu yüzden kadınlar öldürülüyor. Kadına yönelik işlenen cinayetler yasal olarak ağırlaştırıcı unsur sayılırsa kadın cinayetleri azalır. Biz yasamızı meclise getirdik. Ancak bu bizim için bir başlangıç. Meclis bu ek madde önerimizi kabul edene kadar mücadeleye devam" dedi.

Kadın cinayeti sanıklarına uygulanan indirimlerin kaldırılması gerektiğini belirten Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, “Kadın kardeşlerimizin öldürülmesini önleyecek olan Koruma Kanunu’nun uygulamasıyla bazı ölümleri durdurabiliyoruz. Uygulanmasında önemli boşluklar olsa da durdurabildiğimiz ölümler var. Yasalarda devam etmekte olan çifte adaletsizlikler var. İstediğimiz şey davalarda yazılı olarak devam eden indirimlerin tümüyle ortadan kaldırılması. Adaletin tecelli etmesinde duruşma salonlarında çok önemli insanlık dramı yaşanıyor. Cinayet zanlıları ne kadar indirim alacaklarını hesap edip, gidip o cinayetleri işliyorlar. Bu konuda caydırıcı bir düzenleme yapılsın ve bu adaletsizliğin önüne geçilsin” diye konuştu.

Bütün kadın katilleri ağır ceza alsın
Gönül Dilekçi'nin annesi Sultan Dilekçi ise platformla birlikte verdikleri mücadele sonucunda kızının katilinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldığını söyledi. Dilekçi "Her gün kadınlar öldürülüyor. Ben yandım başka anneler yanmasın. Benim kızımın katili ağır ceza aldı. Bütün kadın katilleri ağır ceza alsın" dedi.

“Kızım 2 çocuk annesiydi. Metin Cihan kendisini polis olarak bizimle tanıştırdı. Bizde hiç araştırmadık, kızımı geldi istedi, 1.5 ay sonra kızımla evlendi. Metin Cihan benim kızımı da, bizi de kandırdı. Araştırdım, adam hırsız, katil çıktı. Kızımı yanından aldım. 2-3 defa geldi kızımı istedi, vermedik. Evimizi taşladı, bize küfürler etti, kızımı tehdit etti. Gece evimize giriyor, elektrik kablosunu kesmiş, sabah ben evden işe gitmek için çıktım, o zaman eve girmiş. Kızımı uykuda yakalamış, kızım çok çığlıklar atmış. Telefon etti bana ‘Kızını öldürdüm’ dedi. Benim kızım öldü, bir daha anneler ağlamasın” şeklinde konuştu.

Cinayetleri önlemek meclisin görevidir

CHP Milletvekili Melda Onur " Kadın cinayetleri yalnızca kadınların sorunu değil bir insanlık sorunu, insanlık suçudur. Bir insanlık suçu indirim alamaz. Kadın cinayetlerini önlemek meclisin görevidir. Meclis bunu yapmazsa kadınlar yaptırtacak" dedi.

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi Candan Yüceer ise diğer partiler ile de görüşerek bu öneriyi komisyonda sunacaklarını söyledi.