Bursa'da kadınları korumayan validen hesap soruldu
25.11.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 25 Kasım'da Valilere "Kadınları koruyun" talimatını vermek üzere Bursa'da da meydandaydılar. Dilekçelerini Valiliğe teslim eden Valiliğin cevabı ilginçti. Vali Yardımcısı İbrahim Avcı Müsterih olmalarını salık verdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma gününde, başta Gezi Direnişi ve Başbakan’ın öğrenci evlerine yönelik açıklamalarından sonra adından sıkça söz ettiren Valilere esas görevlerini yapmalarına dönük talimat vermek üzere pek çok ilde eylem yaptı. Bursa’da da Kent Meydanı’nda bir araya gelen Platform üyeleri, Bursa Valiliği binasına yürüyerek “Kadınları koruyun” dedi.

Yağmura rağmen, valiliğe yürüyen Platform üyelerinin karşısına, kadınları korumak gerektiğinde ortalarda görünmeyen polis dikildi. Platformun yürüyüş güzergâhına müdahale etmek isteyen polis, kadınları valilik binasının önüne sokmak istemedi. Halka ait bir makama, halkın girişinin, taleplerinin Valiliğe iletilmesinin engellenmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Platformun kararlığı sonucu polis geri çekilmek zorunda kaldı. Valilik bahçesinde yaptığı açıklama ile polisin tutumunu da eleştiren Platform bir ay önce koruma altındayken öldürülen Çiğdem Bilici’nin katili karşısında valiliğin, polisin neden bir şey yapmadığını sordu.

Vali yardımcısının bilgisi yokmuş
Platform temsilcileri, Valilik Kadın Statüsü Birimi’nin de çalışmalarını denetleyen Vali Yardımcı İbrahim Avcı’yla görüşerek, gereken talimatları iletti. “Valilerin, eğer halkın valisi iseler, önce kadınları koruması gerektiğini” dile getiren kadınlar, Vali Yardımcısı’na Bursa’da kaç kadının koruma altında olduğunu, ŞÖNİM’lere kaç kadının başvurduğunu sordu.  Avcı ise bu sorulara bir ay önce göreve başladığı ve bu konuda bilgisi olmadığı yanıtını verdi. Bursa’da panik butonu gibi uygulamaların pilot bölge olarak uygulandığını ve aksaklıklarının olmasının doğal olduğunu kaydetti. Platform ise Çiğdem Bilici’nin Avcı görevi başladığı tarihlerde öldürüldüğünü, koruma kararı uygulaması gereken Merinos Karakolu’nun ihmalleri olduğunun ortada olduğunu dile getirmesi üzerine, Avcı yine bilgisi olmadığını ama kimsenin de suçunu kapatmayacaklarını kaydederek konuyla ilgili gerekli incelemeyi yapacağı sözünü verdi. Kadınların taleplerini içeren dilekçeler karşısında ne zaman somut adım atacakları sorusuna ise yanıt vermekten kaçınan Vali Yardımcısı Avcı, “Müsterih olun” yanıtını verdi.

Kadınlar müsterih çünkü mücadele ediyorlar
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu görüşme ardından Valilik önünde yaptığı açıklama ile “kadınların müsterih olduğunu” bir kez daha belirtti. Ancak kadınların somut açıklama yapmaktan kaçınan vali yardımcı Avcı’nın iki kelimesi nedeniyle müsterih olmadığını, meydanlarda Platform olarak tüm kadın kardeşlerine sahip çıktıklarını bildikleri için müsterih olduklarının altını çizdi. Ve öldürülen kadınların ailelerine, koruma talep eden kadınlara, tüm kadınlara “müsterih ol” çağrısı yaparak, 6284 sayılı yasayı çıkarttırdıklarını, TCK’da ağır ceza düzenlemesinin yapılmasını sağlayacaklarını, kadın cinayetlerini durdurana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.