Milletvekilinin eşine de tahrik indirimi verildi
28.11.2013
AKP Ağrı Milletvekili Fatma Salman'ın boşandığı eşi İdris Kotan, "eşini kasten yaralamak" suçundan 7 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme hem tahrik indirimi uyguladı hem de cezayı erteledi. Kadın katillerine ağır ceza verilmesi TCK'da yer almadığı sürece kadına yönelik her türlü şiddet de bu şekilde cezasız kalacak.

Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, dosyanın, tüm belge ve bilgilerin değerlendirildiği kaydedildi. Boşanma konusunda anlaşan çiftin Sincan Adliyesi'ne gitmek için randevulaştıkları, sanığın Ağrı'dan müştekinin Ankara'daki evine geldiği anlatılan kararda, Fatma Salman'ın olay sabahı bir an önce adliyeye gitmek için uyumakta olan İdris Kotan'ı uyandırması üzerine tartışma çıktığı belirtildi.

Şiddet gören milletvekilinin eşine bile tahrik indirimi
Bunun üzerine İdris Kotan'ın Fatma Salman'a vurarak basit bir tıbbi müdahale ile giderilecek şekilde yaraladığı kaydedilen kararda, Kotan, "eşini kasten yaralama suçundan" 1 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırıldı.

Kotan'ın, yaralama suçunu Salman'ın kırıcı sözler söylemesinin etkisi altında işlediği gerekçesiyle "haksız tahrik indirimi " ve "takdiri indirim" uygulayan mahkeme, cezayı 7 ay 15 güne düşürdü. Cezayı erteleyen mahkeme, ayrıca Kotan'ın 1 yıl süre ile denetime tabi tutulmasına hükmetti.

AKP'nin kadın düşmanı politikaları ayrım yapmıyor
AKP'nin kadın düşmanı politikaları her gün 5 kadının hayatının sonlanmasına sebep olurken, şiddetin her türlüsüne uğrayan kadınlar için adalet sağlanmıyor. AKP Ağrı Milletvekili Fatma Salman'a uygulanan şiddet de yine "tahrik indirimi" verilerek cezasız bırakıldı. Kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin gerilediğini açıklayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, tüm kanuoyunda yankılanan bu karar ile ilgili bir açıklama yapmadı.

İndirimi değil caydırıcı ceza
Kadına yönelik şiddet davalarında ve kadın cinayeti davalarında, indirimler verilerek adaletin tecelli etmesinin önü kesiliyor. AKP hükümeti, bu konuyla ilgili hiçbir adım atmazken kadın cinayetlerini durdurma mücadelesi veren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın katillerine caydırıcı cezalar verilmesi için Türk Ceza Kanunu'na hazırladığı ek maddeyle birlikte 25 Kasım'da mecliste görüşmelerini yaptı. Kadınların yaşam hakkı ihlali devam ederken, kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin gerilemesinin tek yolu yasalarla indirimlerin önünün kesilmesi gerçekliği.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in hiçbir veriye dayandırmadan yaptığı "kadına şiddet geriledi" açıklamaları, 2013 yılının ilk on ayında öldürülen 189 kadın gerçekliğiyle uyuşmuyor.

Meclis gerekeni yapsın
Türk Ceza Kanunu'nun şu anki haliyle kadın katilleri indirimler almaya, erkeklerin kadınlara yönelik uyguladığı şiddet cezasız kalmaya devam ediyor. TCK'ya ek madde önerisi olarak sunulan "kadın cinayetlerinin nitelikli halden sayılması, kadın katillerine ağır ceza verilmesi" kadınların hayatta kalma mücadelesi verdiği Türkiye'de, AKP'nin de bahsettiği demokrasinin gereği olarak ortaya çıkıyor. Kadın düşmanı politikalar yerine toplumun yarısını oluşturan kadınların hayatlarını kurtarmak için AKP hükümeti'nin, meclisin adım atması bekleniyor.

 
28.11.2013

Polis Taksim'de Gezi'ye gitti, Etiler'de Muhterem öldürüldü