Gülcan Çelen davasında savcıdan örnek talep
29.11.2013
Gülcan Çelen davasının 3. duruşması bugün Manisa Adliyesi'nde görüldü. Duruşmada savcı, katilin "haksız tahrik indirimi" alacağını planlayarak cinayeti işlediğini söylerken; Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da adliye önünde eylemdeydi.

7 Mart 2013 tarihinde kocası Musa Çelen tarafından, ikiz çocuklarının gözleri önünde, sokak ortasında bıçaklanarak öldürülen Gülcan Çelen davasının 3. duruşması bugün (29 Kasım 2013) Manisa Adliyesi’nde görüldü. Duruşmada savcı, emsal bir konuşma yaptı. Tıpkı Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun mücadelesinde vurguladığı gibi, savcı da, katil Musa Çelen’in cinayeti “haksız tahrik indirimi alacağını hesaplayarak planladığını belirtti. Delillerin aldatmayı göstermediğini belirten savcı, “bir an için aldatma olayının gerçekleştiğini düşünsek bile, bu ancak boşanma davası açmanın gerekçesi olabilir, cinayet işlemenin değil” ifadelerini kullandı.

Adalet istediler
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu duruşma öncesinde yaptığı eylemde Gülcan Çelen için adalet istedi. Eyleme Gülcan Çelen’in babası Mustafa Ergün de katıldı. Gülcan Çelen’in katilinin ceza indirimi almaya çalıştığı dile getirilen eylemde, kadın katillerine ceza indirimi değil ağır ceza verilmesi gerektiği vurgulandı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kadın katillerine ağır ceza verilebilmesi için hazırladığı Ceza Kanunu’na ek madde önerisinin 25 Kasım günü meclise sunulduğu belirtildi. Kadın katillerine ağır ceza için tüm milletvekilleri göreve davet edildi.

Ağır ceza verilmeli
Eylemde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Sanem Deniz Kural, AKP’nin kadın düşmanı söylemlerine dikkat çekerek, hükümetin "kızlı-erkekli" açıklamaları bırakarak, kadın cinayetlerine bakması gerektiğinin altını çizdi. Kadınlara gerçek koruma sağlanması ve kadın cinayetlerinde ceza indirimlerinin kaldırılması mücadelesini sürdürdüklerini belirten Kural, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde de Manisa Valiliği önünde bu taleplerini açıklayarak valilere "Kadınları koruyun" talimatı verdiklerini belirtti ve kadın cinayetlerinin tüm muhataplarını göreve davet etti.

Eyleme ayrıca CHP Manisa milletvekilleri Sakine Öz ve Özgür Özel de katıldı. Sakine Öz yaptığı açıklamada, kadın cinayetlerine karşı hükümetin tutumunu eleştirdi. Kadınlara etkin koruma sağlanmadığını, yasaların kağıt üzerinde kaldığını belirten Öz, Gülcan Çelen davasında ağır ceza verilmesi gerektiğini ifade etti. Eylemde konuşan Özgür Özel ise AKP’nin söylemlerini kadın cinayetlerinde azmettirici rol oynadığını belirtti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun mücadelesini takdir ettiğini belirten Özel, tüm toplumu kadın cinayetleri mücadelesine katılmaya davet etti.

Konuşmaların ardından basın açıklamasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Ayşe Doğan yaptı. “Gülcan kardeşimizin katili en ağır cezayı alana dek davanın takipğçisi olacağız” diyen Ayşe Doğan, hükümete seslendi ve şöyle konuştu: “Ödediğimiz vergiler, hayatımızı kurtarmaya da mı yetmiyor? Kadınlar hakkında verdiğiniz talimatlar, kadın cinayetlerine neden oluyor. Görevinizi yerine getirecek ve kadınları koruyun talimatımızı uygulayacaksınız!” Meclisteki kadın milletvekiline şiddet uygulayan kocasına bile ceza indirimi verildiğine dikkat çeken Doğan, kadın cinayetlerinde ceza indirimlerinin kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Savcıdan örnek talep
Duruşmada, Gülcan Çelen’in katili Musa Çelen’in haksız tahrik indirimi alabilmek için öne sürdüğü iddiaları ve talep ettiği telefon kaydını hakim heyeti reddetti. Savcının, karar öncesi verdiği mütalaa ise örnek teşkil etti. Savcı şöyle konuştu: “Sanık cinayeti haksız tahrik indirimi alacağını hesaplayarak planlamıştır. Dosyadaki deliller değerlendirildiğine aldatma olduğuna dair somut bir kanı oluşmamıştır. Kaldı ki, bir an için aldatma fiilinin gerçekleştiği düşünülse dahi, bu ancak boşanma davası açmanın gerekçesi olabilir, cinayetin değil.” Savcının bu mütalaası, kadın cinayetlerini durdurma mücadelesinin etkisinin bir kanıtı olduğu gibi, bundan sonrası için de örnek oluşturdu. Duruşma 27 Aralık tarihine ertelendi. Sonraki duruşmanın karar duruşması olması bekleniyor.